Film a rzeczywistość! Casting Elvisa był idealny?

Elvis pojawił się wreszcie na ekranach kin i choć raczej nie będzie miał statusu filmu wybitnego, raczej nikogo nie zawiódł. Jednym z najmocniej chwalonych aspektów obrazu okazała się niesamowita dbałość o szczegóły związane z odtwórcami najistotniejszych ról. Przyjrzyjmy się nieco tym najważniejszym i porównajmy z oryginałami.

Austin Butler/Elvis Presley

Zacznijmy od naszej tytułowej postaci – bo to właśnie na jego barkach trzymany jest film. Raczej nie znajdziemy lepszego odtwórcy pochodzącej z Tennessee wielkiej gwiazdy popkultury. Austin Butler wybił się na Kronikach Shannary, wystąpił także u Tarantino w Pewnego razu… w Hollywood. Wkrótce zaś najpewniej sprawdzimy jego aktorskie zdolności w drugiej części Diuny jako Feyd Rautha.

Elvis

fot. Warner Bros., Liaison

Tom Hanks/Pułkownik Tom Parker

Następnie przechodzimy do drugiej co do ważności sylwetki w tej głośnej produkcji. Gwiazdy Forresta Gumpa, Filadelfii czy Szeregowca Ryana i wielokrotnego zdobywcy Oscara chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać, aczkolwiek jego występ w Elvisie z pewnych powodów jest na swój sposób wyjątkowy. Poza oczywistą koniecznością wykonania pewnej nietypowej charakteryzacji, Hanks musiał wcielić się w dosyć nietypową rolę quasi-antagonisty. Mowa bowiem o bardzo kontrowersyjnym menedżerze, z jednej strony dającym swojemu podopiecznemu wielką szansę, z drugiej zaś – straszliwie nim manipulującym.

fot. Warner Bros.; Zelin/Getty Images

Olivia DeJonge/Priscilla Presley

Kolejna bardzo istotna postać, bo małżonka Elvisa w latach 1967-1973, po jego śmierci pilnująca zresztą jego dziedzictwa. Wyjątkowo trudne zadanie mała tutaj Olivia DeJonge, dla której to pierwsze większe aktorskie wyzwanie. Dotąd Australijkę można było ją zobaczyć w mniejszych rolach i znacznie mniej kasowych produkcjach typu film Wizyta czy serial The Society. Na pewno pod względem wyglądu eksperci od castingu ponownie zdali egzamin.

elvis

fot. Warner Bros.; AP/Shutterstock

Richard Roxburgh/Vernon Presley

Roxburgh to etatowy drugoplanowiec. Pojawił się na przykład jako jeden z głównych złoczyńców w Mission: Impossible II, zagra samego Draculę w niestety bardzo nieudanym Van Helsingu, dostał też rolę pułkownika w Przełęczy ocalonych. W filmie Elvis wciela się w ojca piosenkarza, który stara się nad nim czuwać i koordynować jego karierę wespół z Parkerem.

elvis

fot. Warner Bros./Getty Images

Helen Thompson/Gladys Presley

Nie możemy także zrezygnować z notki o Helen Thompson, która należy do najmniej znanych aktorek z ekipy (można ją jednak chociażby z serialu Bad Mothers), natomiast wciela się w matkę gwiazdy. Gladys to dość tragiczna postać – starczy powiedzieć, że Elvis urodził się jako bliźniak, jednak kobieta poroniła. Przez długi czas oboje utrzymywali bliski kontakt, jednak zaczęli się oddalać w okresie jego rosnącej popularności. Gladys ostatecznie zmarła w wieku 46 lat wskutek zatrucia alkoholem.

elvis

fot. Warner Bros./Bettmann Archive

Dacre Montgomery/Steve Binder

Z pewnością większość z Was kojarzy go z występów w Stranger Things w roli brata Max, wcześniej zaś zagrał chociażby Czerwonego Wojownika w Power Rangers. Gra on producenta i reżysera, który w młodym wieku osiągnął sukces za kamerą w produkcjach prezentujących muzykę – w dużej mierze chodzi właśnie o te związane z Elvisem.

fot. Warner Bros./Getty Images

Kelvin Harrison/B.B. King

Legenda bluesa, która absolutnie zrewolucjonizowała ten gatunek, grana jest z kolei przez znanego z Cyrano oraz Mudbound Kelvina Harrisona. I trzeba przyznać, że to jedna z najlepiej uchwyconych postaci drugiego planu.

elvis

fot. Warner Bros./Gilles Petard/Redferns

David Wenham/Hank Snow

W filmie wystąpił też znakomity aktor, którego również nie trzeba zbyt mocno przedstawiać. Faramir z filmowej trylogii Władcy Pierścieni, będący także narratorem Dillos z 300 – a to tylko czubek góry lodowej. W obrazie Baza Luhrmanna gra Hanka Snowa, znakomitym kanadyjsko-amerykańskim muzykiem country, którego kariera trwała 50 lat. Warto odnotować, że był podopiecznym Parkera przed Presleyem.

Zobacz również: Broń, dzieci oraz marihuana, czyli kolejna kontrowersja z Ezrą Millerem

Kodi Smit-McPhee/Jimmie Rodgers Snow

W syna Hanka Snowa, który zakończył przedwcześnie karierę, wcielił się zaś jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia. Smit-McPhee zdążył już zagrać w szeregu godnych uznania filmów, takich jak Droga, Ewolucja Planety Małp, a ostatnio oscarowe Psie pazury.

elvs

fot. Warner Bros./Gab Archive/Redferns

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?