diuna
diuna

Diuna, hologramy i niebieskie oczy. Zdobywca Oscara opowiada o efektach specjalnych

Diuna najnowsza filmowa adaptacja powieści Franka Herberta otrzymała najwyższej klasy efekty specjalne. Odpowiedzialny i nagrodzony za nie Oscarem był Paul Lambert oraz firma Wylie Co, która tworzyła na jego zlecenie kolejne iteracje różnych modeli efektów.

Złożone, często wielowarstwowe modele wykorzystywane w filmie Diuna musiały być jak najszybciej rysowane i renderowane, aby zarówno Paul Lambert, jak i reżyser Denis Villeneuve mogli je zaakceptować lub zgłaszać uwagi. Taka praca była wymagająca zarówno dla grafików jak i używanych w studiu stacji roboczych. Niedawno oficjalnie potwierdzono, że maszynami tymi były Lenovo Thinkstation P620 z procesorami AMD Threadripper Pro.

Jak wynika z opublikowanego z tej okazji materiału, maszyny te pozwoliły m.in. na stworzenie niezwykłego efektu niebieskich oczu, które nie były ani zwykłym filtrem ani prostym dodaniem koloru do obszaru na ekranie w post produkcji wideo. Każde z par oczu aktorów miału swój unikalny wygląd i każde z nich musiały zostać stworzone i wyrenderowane, a następnie naniesione w filmie przez stacje z procesorami AMD. Analogicznie scena z białym hologramem drzewa, w który wchodzi postać grana przez Timothée Chalamet, również wymagała stworzenia wielowarstwowego modelu 3D. Dzięki temu model ten płynnie reagował w miarę jak aktor wchodził głębiej w holograficzny obszar.

Zobacz również: Pingwin od HBO Max ma już swojego reżysera? Zdobywca Emmy na oku Warner Bros.

Paul Lambert skomentował ponadto wydajność stacji Lenovo Thinkstation P620 z procesorami AMD Threadripper Pro: „Pozwala ona im na tworzenie iteracji na okrągło albo na renderowanie w tle, gdy pracują nad kolejnymi iteracjami.”. Wypowiada się także dyrektor generalny Wylie Co, Jacob Maymudes: „Chcąc odnieść sukces w tym biznesie, trzeba być bardzo efektywnym, a żeby to osiągnąć, to musisz mieć najlepszy sprzęt.”. Stacje z procesorami AMD skłoniły go także do wdrożenia centrum danych na bazie procesorów AMD EPYC, dzięki którym można było uruchamiać 4-5 wirtualnych stacji na jednym procesorze, co znacząco zwiększało efektywność niezależnie od tego, czy korzystano z tej mocy na planie filmowym czy w biurze.

Diuna

fot. Wylie Co.

Na bazie swoich doświadczeń Jacob Maymudes twierdzi, że „Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja będą kierunkować rozwój efektów specjalnych w przyszłości. I to musi działać w oparciu o najnowocześniejszy sprzęt, a Lenovo i AMD mogą go zapewnić.”

Źródło i ilustracja wprowadzenia: Wylie Co.

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?