Jezioro Słone
Jezioro Słone

Andrzej Pągowski stworzył artystyczny plakat filmu Jezioro Słone

8 marca – z okazji Dnia Kobiet – film Jezioro Słone w reżyserii Kasi Rosłaniec zostanie przedpremierowo zaprezentowany w kilkunastu miastach. A już 17 marca trafi do kin w całej Polsce. Na wielkim ekranie zobaczymy m.in. Katarzynę Butowtt, Krzysztofa Stelmaszyka, Dorotę Kolak, Jacka Poniedziałka i Adama Ferencego. Dziś prezentujemy artystyczny plakat tej produkcji wykonany przez Andrzeja Pągowskiego. Jak przyznaje artysta – nawiązuje on do obrazu „Narodziny Wenus” Sandra Botticellego.

Jezioro Słone to kolejny film w dorobku Kasi Rosłaniec. Tym razem na pierwszym planie stawia ludzi po sześćdziesiątce. Ich losy są dowodem na to, że namiętność nie ma wieku i nigdy na nic nie jest w życiu za późno. Tego samego zdania są grająca w Jeziorze Słonym główną rolę Katarzyna Butowtt, a także Andrzej Pągowski, twórca artystycznego plakatu promującego film.

Moja sztuka od zawsze była pełna nagości. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego, gdy artysta pokaże kawałek piersi, od razu wzbudza to kontrowersje. Jakiś absurd! Nigdy nie sięgałem po nagość po to, by na siłę zwrócić uwagę na moje prace. Robiłem to tylko wtedy, gdy było to uzasadnione. W przypadku „Jeziora Słonego” wydawało mi się, że ta nagość jest jak najbardziej na miejscu. Temat akceptacji własnego ciała mocno wybrzmiewa z tego filmu – przyznaje Andrzej Pągowski.

Tworząc plakat do „Jeziora Słonego”, inspirowałem się przede wszystkim historią pokazaną na wielkim ekranie . Jej główna bohaterka odnajduje siebie, swoją wartość i rodzi się na nowo. Pomyślałem, że „Narodziny Wenus” Botticellego idealnie będą do tego pasowały. Chciałem pokazać, że niezależnie od wieku, wyglądu i sytuacji zawsze mamy szansę na nowy początek w naszym życiu – dodaje artysta.

Zbliżam się do siedemdziesiątki, co jest dla mnie pewną abstrakcją. Ale nigdy nie miałam problemu ze swoim wiekiem. Już od dawna nie farbuję włosów. Moje koleżanki nie potrafiły zrozumieć, czemu tak postępuję. Zachęcały mnie do tego, żebym postawiła na jakiś kolor na głowie. A ja nie chcę udawać siebie sprzed lat. Nie chcę na siłę zatrzymywać czasu. Jestem jaka jestem i tyle. Lubię siebie i tego samego życzę wszystkim kobietom – wyznaje Katarzyna Butowtt.

Wraz z upływem czasu staram się być coraz bardziej namiętny i coraz mniej zwracać uwagę na wiek. Owszem, PESEL przeszkadza i doskwiera. Czasem mam wrażenie, że połączony jest bezpośrednio z NFZ-tem. Ale jeśli kocha się życie, lubi ludzi i ma w sobie pozytywną energię, to istnieje on wyłącznie na papierze, a nie w naszej głowie czy duszy. Uczucia, a szczególnie miłość, mogą pojawić się w naszym życiu, niezależnie od tego, czy mamy 20, 40 czy 80 lat. Zawsze warto kochać! – dodaje Andrzej Pągowski.

Jezioro Słone przedpremierowo będzie można zobaczyć już 8 marca w 15 kinach w Polsce m.in. w: Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

Jezioro Słone

by Andrzej Pagowski_copyright Manana

Zobacz również: Oscary 2023 – Ranking najlepszych filmów

Opowiada on historię Heleny (Katarzyna Butowtt) – kobiety po sześćdziesiątce, która miała w życiu tylko jednego kochanka, swojego męża (Krzysztof Stelmaszyk). Zapewnia on jej erotyczne spełnienie, finansowe bezpieczeństwo. Mają troje dorosłych dzieci. Kiedy na jaw wychodzi, że mężczyzna ją oszukuje, a na horyzoncie pojawia się kariera w modelingu, Helena po raz pierwszy w życiu przejmuje kontrolę nad swoim życiem. Wszystko, co się dzieje, jest dla niej nowe, nieznane i ekscytujące. Chce go zdradzić? Chce się wyrwać spod jego dominacji? A może pragnie posmakować innego mężczyzny, tak jak inni chcą spróbować narkotyków? Najważniejsze dla niej jest pozostanie wierną samej sobie.

Film wyprodukowała Mañana w koprodukcji ze szwedzkim Common Ground Pictures. Konsultantem scenariusza „Jeziora Słonego” był David Howard z University of South California w Los Angeles. Projekt był prezentowany na Berlinale Co-Production Market 2020, otrzymał dofinansowanie programu Creative Europe – MEDIA development oraz dotację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Premiera światowa miała miejsce na MFF Toronto, gdzie pokazywane są największe oscarowe produkcje roku. Autorką zdjęć jest Virginie Surdej SBC, muzykę napisał i zaaranżował Cezary Duchnowski.


Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: fot. materiały prasowe 

Redaktor prowadzący dział Newsy

Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?