W dzisiejszych czasach ze wszystkich powieści adaptowanych na wielkie ekrany, te Stephena Kinga budzą szczególne zainteresowanie. W ślad za TYM oraz Mroczną Wieżą, które ukazać się mają w 2017 roku, najprawdopodobniej uda się Gra Geralda. Z zamiarem ekranizacji nosi się studio Netflix, a na stanowisku reżysera chętnie widziano by Mike’a Flanagana.
Dlaczego wybór padł na tak młodego reżysera, który w swoim CV nie ma zbyt wielu uznanych produkcji? Otóż w marcu tego roku premierę miał film Flanagana pod tytułem Hush, w którym akcja toczyła się wyłącznie w domu głównej bohaterki. Jeśli znacie powieść Gra Geralda, to wiecie, że cechuje się ona podobną konstrukcją – prawie cała historia dzieje się w jednym pokoju, gdzie półnaga kobieta jest przypięta kajdankami do łóżka. Włodarze Netflixa doszli do wniosku, że reżyser w zadowalający sposób poradził sobie z zawarciem tak intensywnej opowieści na tak małej przestrzeni, toteż wierzą, iż jest odpowiednią osobą do nakręcenia Gry Geralda.
Zobacz również: IT – ruszają zdjęcia do adaptacji powieści Stephena Kinga!
Innym problemem jest natomiast fakt, iż w tej prozie Kinga nie uświadczymy psychopatycznych morderców, ani innych zewnętrznych zagrożeń – niemal cała akcja toczy się w przerażonym umyśle bezbronnej osoby. Jak do tej kwestii podejdą filmowcy pozostaje na razie niewiadomą.
Nie będzie to pierwszy raz, gdy Mike Flanagan spróbuje swych sił z Grą Geralda. Parę lat temu studio Intrepid Pictures zleciło mu zadanie wyreżyserowania ekranizacji tej powieści, lecz, z powodu wspomnianej trudności realizacyjnej, wprowadzało zmiany w fabule filmu, które znacząco odbiegały od materiału źródłowego. Flanagan stwierdził w rozmowie z portalem Rue-Morgue, iż pękło mu serce, gdy widział, z jakim brakiem szacunku odnoszono się wówczas do powieści Stephena Kinga, a wszystko to w imię komercyjności. Jego wypowiedź może sugerować, że tym razem ambitny plan nie spali na panewce – w końcu model biznesowy Netflixa nie wyklucza pewnych innowacji.
Źródło: cinemablend.com/Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe