Aboubakar Sanogo – nazwisko raczej nam, Panom Europejczykom, nieznane, lecz na kontynencie afrykańskim to właśnie ono wybrzmiewa obecnie najgłośniej, a to za sprawą dobicia targu ze słynnym Martinem Scorsese. Chodzi o film? Martin Scorsese będzie kręcił film w Afryce? Nie tym razem. Dyplomowany filmoznawca i pracownik Panafrykańskiej Federacji Filmowców (FEPACI) zaangażował bowiem reżysera legendarnych obrazów spod znaku eleganckich facetów w czerni i koszmarków dla cenzorów do procesu odrestaurowywania najważniejszych produkcji pochodzących z Czarnego Lądu. Tych natomiast wedle szacunków ma być około 50. Prócz FEPACI oraz należącej do Scorsese organizacji World Cinema Project dużo dobrego w tej kwestii pocznie także UNESCO.
https://www.youtube.com/watch?v=-wSDtO9VHps
Pierwsze efekty niniejszej współpracy były możliwe do zaobserwowania w ubiegłym miesiącu podczas festiwalu w Cannes, zanim jeszcze podpisano formalne ugody urzeczywistniające The African Film Heritage Project (bo tak też nazywać się będzie owo partnerstwo broni). To właśnie wtedy i właśnie tam urządzono pokaz odrestaurowanej wersji bodajże najsłynniejszego afrykańskiego filmu, jakim jest Soleil O w reżyserii Meda Hondo z 1967 roku. Cel projektu jest natomiast jeden – zwrócenie uwagi na kinematografię afrykańską, która przez lata była skrupulatnie pomijana w międzynarodowym układzie sił filmowych. Nie jest to jednak histeryczne żądanie równego traktowania, lecz rzeczywista próba wydobycia z czarnego kina esencji w postaci historycznego, artystycznego i kulturalnego dorobku cywilizacyjnego. To w niej bowiem tkwi istota afrykańskiego społeczeństwa i za Martinem Scorsesem możemy z czystym sumieniem powtórzyć:
Jeśli nie spróbujemy odrestaurować afrykańskiego kina tworzonego przez mieszkańców Afryki dla mieszkańców Afryki, to przyszłe pokolenia nie będą w stanie ich zrozumieć i w ogóle poznać.
https://www.youtube.com/watch?v=K0P3ZgaZqEs
Źródło: indiewire.com / Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Milczenie