Szeregowiec Ryan jest bez wątpienia jednym z najważniejszych filmów lat 90. Ba, śmiem twierdzić, iż nie jeden z was drogich czytelników odważnie stawia go w kolejce po miano najwybitniejszego filmu wojennego wszech czasów. Dzieło autorstwa Stevena Spielberga jest brudne, brutalne i pełne moralnych dylematów oraz okrucieństwa. Ukazuje ono również jak ogromnym bezsensem jest zinstytucjonalizowane zabijanie w imię wyższych celów – żołnierze, czyli podstawowe ogniwo działań wojennych, często nie są świadomi tego w co są zaangażowani, po co właściwie to robią, a także kogo aktualnie trzymają na muszce … W tym ostatnim przypadku Szeregowiec Ryan zaprezentował nam szczególnie jedną wyrazistą scenę. Gdy wojska aliantów przeprowadzają skuteczny desant na plaży Omaha, dwóch żołnierzy Wehrmachtu kapituluje przed amerykańskimi wojskowymi. Ich błagania o litość wygłoszone w języku niemieckim nie znalazły jednak żyznego gruntu w sumieniach sarkastycznych „wyzwolicieli”, wobec czego na miejscu zostali pozbawieni życia.
https://www.youtube.com/watch?v=I7dmcHoODZI
Zobacz również: John Wick 2 – nowe plakaty, fragmenty filmu, wywiady z aktorami oraz making of!
Szkopuł w tym, że rzeczeni Niemcy nie byli de facto Niemcami i nie mówili po niemiecku. Jeśli uważnie się wsłuchacie, to w waszych uszach zabrzmi znajomy dźwięk, znajomy dialekt. Tak, żołnierze byli Czechami a ich słowa prezentują się mniej więcej tak: „Proszę, nie zabijaj mnie! Nie jestem Niemcem, jestem Czechem, nikogo nie zabiłem! Jestem Czechem!”. Jeśli jednak potrzebujecie jeszcze dodatkowego zapewnienia, to takowe oferuje Wam youtube’owy kanał History Buffs, który w jednym ze swoich odcinków wytłumaczył o co tutaj się rozchodzi (właściwy moment zaczyna się w 13:30).
https://www.youtube.com/watch?v=h1aGH6NbbyE
Biorąc pod uwagę powyższy wywód, scena ta od dzisiaj już zawsze będzie nas szokować ze zdwojoną siłą. Dodatkowo intrygujący jest fakt skrzętnego ukrycia jej prawdziwego wydźwięku przez Stevena Spielberga. Reżyser mógł oczywiście zażądać wstawienia w tym momencie stosownych podpisów, lecz nie pokusił się o ten zabieg. Dzięki temu niemal 19 lat od momentu premiery, Szeregowiec Ryan nadal potrafi nas zaskoczyć i zaszokować jednocześnie. To się nazywa wartościowe kino!
Źródło: Youtube.com / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe