Swoisty prekursor Breaking Bad podejmował również dwie kwestie związane z narkotykami: ekonomiczną i uzależnieniową. Po nagłej śmierci męża zwykła kura domowa, Nancy Botwin, postanawia… sprzedawać marihuanę. I tak oto zwyczajna wdowa musi wejść w obcy sobie świat, który w przedziwny sposób zaczyna do niej pasować. Zabawna satyra na klasę średnią oraz krach ekonomiczny, który zmusza ludzi do ekstremalnych działań.
9. Euforia (2019)
Najnowszy serial HBO z Zenadayą w roli głównej to mroczna, młodzieżowa, ale i odważna produkcja, która ukazuje narkotyki w bardzo realistyczny sposób – szczególnie tak zwane molly, które jest ulubionym narkotykiem młodzieży. Główna bohaterka, po powrocie z odwyku, ponownie wchodzi w świat uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz intensywnych odczuć. Brzydka i piękna rzecz, która musiała znaleźć się na liście „najlepsze seriale o narkotykach”, ponieważ poraża szczerością i donośnie komentuje współczesność.
Może i w tym serialu nie pojawiają się żadne istniejące w rzeczywistym świecie narkotyki, ale przedłużenie konceptu zaproponowanego przez film pełnometrażowy zajmuje się tak zwanymi notropami (w tym przypadku przeciągniętymi jednak do statusu science fiction), czyli lekami/narkotykami, które poszerzają zdolności poznawcze oraz intelektualne. Miło się to ogląda jako fantastykę naukową, chociaż znajdziemy tutaj również kilka ciekawych spostrzeżeń dotyczących działania ludzkiego mózgu.
Nie jest serial o narkotykach w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale dotyka tematu zmiany definicji narkotyków – wszak główny bohater, żyjący na początku XX wieku lekarz John Thackery – używa zarówno heroiny, jak i kokainy niefrasobliwie, bardzo często jako lekarstwo, a najczęściej – rozrywkę. W świecie lekarzy dochodzi jednak w pewnym momencie do przewartościowania i główny bohater musi zrozumieć, że jest uzależniony.
Jest to opowieść rozgrywająca się w Los Angeles w czasie złotych lat kokainowego biznesu. Poznajemy życie uliczne z perspektywy kilku bohaterów, których losy spaja jedno: biały proszek. Dla jednych to winda do lepszego jutra, dla innych śmiercionośny nałóg. Miasto Aniołów wypełnione jego bossami mafii, dziećmi, zagubionymi kobietami, a między nimi wszystkimi wciąż krąży kokaina. Idealny serial do położenia na półce obok Narcos.
Nieco zapomniany, ale również wyprzedzający swoje czasy serial o mężczyźnie, który postanawia zostać królem przemytników kokainy. Kanadyjska opowieść o dysfunkcyjnej rodzinie w czasach zarazy kokainowej (będąca nieco odpowiedzią na Rodzinę Soprano) doczekała się tylko jednego sezonu, ale pod względem kreacji świata przedstawionego wydawała się być nowatorska na tle innych seriali o antybohaterach.
Spin-off a jednocześnie kontynuacja serialu Narcos bierze pod lupę postać Feliksa Gallardo z kartelu Guadalajary, czyli następców słynnego Pablo Escobara. Nieco mniej hulający o własnych siłach serial pochwalić się jednak może poważnym podejście to tematu biznesu narkotykowego oraz sporą dozą brutalności. Jako rozszerzenie swojego genialnego protoplasty – dostarcza, co trzeba.
Poznajcie Patricka, bogatego dziedzica, człowieka inteligentnego, studiującego prawo, a jednocześnie… uzależnionego od wszystkiego, od czego można się uzależnić. Jego strapiona oraz wypchana chemią dusza rozpada się jednak nie bez powodu. W kilku odcinkach poznajemy bowiem jego smutny background oraz tragiczną historię rodzinną. Jest to wielki popis gry aktorskiej Benedicta Cumberbatcha, a także bardzo interesujące studium uzależnienia oraz wychodzenia z niego.
Tej produkcji nie mogło zabraknąć w zestawieniu prezentującym seriale o narkotykach. Jedna z najbardziej sztandarowych produkcji Netflixa obudziła dwie rzeczy: modę na eksplorację biznesu narkotykowego w serialach i kinie (szczególnie kokainy) oraz chorobliwe zainteresowanie postacią Pablo Escobara. Kim był słynny lord kokainowy, jak doszedł do władzy oraz jak wyglądał jego upadek? O tym wszystkim w serialu, który wywindował karierę choćby Pedro Pascalowi (Mandalorian!)
Król jest jednak tylko jeden. Serial, który zakończył swój żywot po 5 sezonach (dokładnie tyle, ile chcieli twórcy) miał niedawno swój epilog w postaci El Camino, ale wątek narkotykowy został już w nim zakończony wcześniej. Historia Waltera White’a poruszyła problemy produkcji, dystrybucji, uzależnienia, detoksu, a także tego, że narkotyki to władza, a władza jest jak narkotyk. Świetna, zamknięta opowieść, która listę najlepszych seriali o narkotykach zamyka produkcją doskonałą i nie do podrobienia.
To był ranking „seriale o narkotykach”
Sprawdź również:
Najlepsze seriale historyczne na Netflix! [TOP 20]
Najlepsze seriale Netflix 2020! Ranking aktualizowany!
Filmy Netflix 2020! Ranking najlepszych filmów roku!
Seriale gangsterskie Netflix | TOP 10
masakra kto robi te byki