Życie Pi – Ciekawostki
Autor: Robert Krakowski
9 stycznia 2017
- Jest to pierwszy film niekategoryzowany jako PG-13 ani R, który otrzymał Oscara za najlepszego reżysera od czasów Pożegnania z Afryką (1985)
- Pierwotnie w roli Pisarza obsadzony był Tobey Maguire. Jednak po nagraniu scen zadecydowano, by zamienić aktora na Rafe Spalla. Reżyser zdecydował się na ten zabieg, bo uznał, że Tobey jest zbyt rozpoznawalnym aktorem do tak małej roli i może to rozpraszać widza.
- Odtwórca głównej roli, Suraj Sharma nigdy nie brał udziału w castingu. Na przesłuchanie udał się by wspierać swojego brata, jednak gdy reżyser go zobaczył uznał, że właśnie Suraj nadaje się idealnie do roli młodego Pi. Pokonał w ten sposób ponad 3000 chłopców starających się o tę rolę.
- Pi znajduje się w łodzi 227 dni. Dzieląc 22 przez 7 w przybliżeniu otrzymamy liczbę pi (3,14).
- Autor powieści Yann Martel powiedział, że stworzył książkę inspirując się recenzją Max and the Cats autorstwa brazylijskiego pisarza Moacyra Scliara. Powieść ta opowiadała o Żydzie niemieckiego pochodzenia, uchodźcy, który przepłynął Atlantyk dzieląc łódź z jaguarem.
- Raport, który jest sprawdzany przez Pisarza nosi numer 250663. 25 czerwca 1963 roku urodził sie Yann Martel, twórca powieści Życie Pi.
- Ujęcie pokazujące Pi śpiącego na brezencie, Richarda skulonego na łodzi i ryb przepływających pod nimi miało odwzorowywać najbardziej znaną okładkę powieści.
- Imię Richard Parker było już wcześniej kojarzone z katastrofami statków. W powieści Edgara Allana Poe Przygody Artura Gordona Pryma, Richard Parker jest jednym z ocalałych marynarzy, którzy z czasem stali się kanibalami. Drugi przypadek dotyczy statku Mignorette, który zatonął w 1884 roku. Richard Parker był majtkiem, który wraz z trzema innymi marynarzami przeżył katastrofę, lecz z czasem został przez nich zjedzony.
- Reżyser Ang Lee zatrudnił Stevena Callahana jako morskiego konsulanta. Callahan miał doradzać w sprawach związanych z byciem rozbitkiem. Wszystko dlatego, bo Steven spędził 76 dni dryfując na pontonie ratunkowym , po tym jak jego okręt zatonął.
- Życie Pi zdobyło w 2013 roku Oscara za najlepszego reżysera nie zdobywając Oskara za najlepszy film. Taka sytuacja miała miejsce tylko 7 lat wcześniej, gdy w 2005 roku dokonała tego Tajemnica Brokeback Mountain, również reżyserowana przez Anga Lee.
- Suraj Sharma nigdy nie znajdował się na łodzi z prawdziwym tygrysem. Podobno opłacenie Greenpeace’u i ubezpieczenia dla ekipy wyniosłoby zbyt dużo i mocno przekroczyłoby budżet. Dlatego prawdziwy tygrys pojawia się między innymi w scenie gdy próbuje on dopłynąc do łodzi, a w ujęciach z aktorem użyto wysoko rozwiniętej technologii CGI.
- W niektórych ujęciach można dostrzec śpiącego hinduskiego boga – Wisznu. Pojawia się on na oddalonych wzgórzach, gdy Pi odwiedza kościół by napić się świętej wody, ale także widać go nocą w chmurach nad morzem.
- Studio Rhythm and Hues zajmujące się efektami specjalnymi otrzymało Oskara za najlepsze efekty specjalne w Życiu Pi. Jednak dwa tygodnie przed rozdaniem nagród, studio ogłosiło bankructwo. Mimo że większość efektów specjalnych była produkcji właśnie tego studia, Ang Lee gdy odbierał nagrodę, nie wspomniał ani słowem o Rhythm and Hues. O historii studia powstał nawet krótki dokument Life after Pi.
Oto krótko o tym jak powstawał film
https://www.youtube.com/watch?v=1sFsnrdOVjk
https://www.youtube.com/watch?v=9BrD_v5Vt70
https://www.youtube.com/watch?v=iY2UJhOnBtU
Źródło: imdb.com / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe
Stały współpracownik
Wielbiciel francuskich komedii i ogromny fan Gwiezdnych Wojen. W wolnych chwilach lubi oderwać się od rzeczywistości przy dobrych animacjach