Logo BFI London film festival 2018
Logo BFI London film festival 2018

TOP 10 – najbardziej oczekiwane tytuły 62. Londyńskiego Festiwalu Filmowego

Jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie znów zapowiada się niezwykle bogato. Oczywiście pod względem wyboru i różnorodności produkcji, które będzie można zobaczyć w czasie Londyńskiego Festiwalu Filmowego. A będzie z czego wybierać, bo w programie festiwalu sygnowanego przez Brytyjski Instytut Filmowy (BFI) jest aż 225 filmów pełnometrażowych z 77 krajów.

Londyńskie święto kina jak co roku zbiera perełki z poprzednich festiwali, takich jak Cannes, Wenecja czy Toronto, by zaprezentować je międzynarodowej publiczności. Uświetnieniem każdego wieczoru są uroczyste gale, odbywające się na West Endzie, głównie w kinach na Leicester Square. 62. edycja ma 21 światowych premier, 9 międzynarodowych i 29 europejskich. Na większości z nich zjawią się gwiazdy – filmowcy i aktorzy. Program festiwalu podzielony jest na sekcje konkursowe: główną, debiutancką i dokumentalną. O nagrody będą walczyć również autorzy krótkich metraży. Oprócz tego lwia część selekcji rozłożona jest pomiędzy sekcje tematyczne: Love, Debate, Laugh, Dare, Thrill, Cult, Journey, Experimenta, Family i Create. W tak przepastnym programie każdy znajdzie coś dla siebie.

Na jakie filmy czekamy w Londynie najbardziej? Oto nasze typy:


Wdowy

reż. Steve McQueen

62. edycja londyńskiej imprezy rozpocznie się już w środę europejską premierą filmu Wdowy, opartego na telewizyjnym serialu z lat 80. pod tym samym tytułem. Jest to historia czterech kobiet, które łączy tylko jedno: ich mężowie byli złodziejami, którzy zginęli podczas napadu. Zleceniodawcy upominają się o dług, ich życie jest w niebezpieczeństwie. Nie pozostaje im nic innego, jak wziąć sprawy w swoje ręce.

Zobacz również: Wdowy – nowy, ekscytujący zwiastun filmu

Fantastyczna kobieca obsada (Viola Davis, Michelle Rodriguez, Elizabeth Debicki, Cynthia Erivo), kilka męskich gwiazd (Liam Neeson, Colin Farrell, Robert Duvall) oraz reżyser wybitnych filmów Głód, Wstyd i Zniewolony. 12 Years a Slave, ze scenariuszem od autorki Zaginionej dziewczyny zwiastują naszpikowany akcją dreszczowiec najwyższej jakości.

Kadr z filmu Wdowy / Michelle Rodriguez, Viola Davis i Elizabeth Debicki / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu Wdowy / Michelle Rodriguez, Viola Davis i Elizabeth Debicki / fot. materiały prasowe

Beautiful Boy

reż. Felix Van Groeningen

Kto płakał rzewnie na filmie Tamte dni, tamte noce, ten pewnie czeka na nową produkcję z Timothée Chalametem z dużą niecierpliwością. Młody aktor wciela się w uzależnionego od amfetaminy Nica, wrażliwego nastolatka, który nie radzi sobie z trudami dorastania. W produkcji partneruje mu Steve Carell (serial Biuro) jako jego ojciec, który stara się pomóc swojemu synowi. Łzy wzruszenia murowane.

Zobacz również: Beautiful Boy – Timothée Chalamet walczy z nałogiem w pierwszym zwiastunie filmu!

Kadr z filmu Beautiful Boy / Timothée Chalamet i Steve Carell / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu Beautiful Boy / Timothée Chalamet i Steve Carell / fot. materiały prasowe

The Front Runner

reż. Jason Reitman

Skandale w polityce to ostatnio nasz chleb codzienny, dlatego nowy film twórcy Juno i Tully na pewno trafi na odpowiedni grunt. Hugh Jackman wciela się w popularnego w latach 80. amerykańskiego polityka Gary’ego Harta, który startował w dwóch wyborach prezydenckich. Podczas ostatniej kampanii był faworytem, ale na świat dzienny wyszły szczegóły jego pozamałżeńskich romansów.

Zobacz również: Hugh Jackman w roli kontrowersyjnego polityka – wiastun filmu The Front Runner!

Byłemu Wolverinowi partnerują Vera Farmiga (Obecność) i J.K. Simmons (Whiplash). Jako że czarny humor i doskonała obserwacja rzeczywistości to wyznacznik kina Reitmana, spodziewajmy się aktualnego, uszczypliwego komentarza do naszych czasów.

Kadr z filmu The Front Runner / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu The Front Runner / fot. materiały prasowe

Król wyjęty spod prawa

reż. David Mackenzie

Brytyjska impreza nie mogłaby się odbyć bez filmu z historii Zjednoczonego Królestwa. Przedstawioną w Królu wyjętym spod prawa znamy częściowo z Braveheart. Oto Robert I Bruce (Chris Pine) ze szlachcica staje się w ciągu roku królem, by potem zostać wyjętym spod prawa bohaterem średniowiecznej Szkocji, walcząc z Anglikami.

Zobacz również: Król wyjęty spod prawa – zwiastun średniowiecznego widowiska Netflixa!

Mackenzie (Aż do piekła) skrócił obraz po światowej premierze o 20 minut i nową wersję zobaczy właśnie widownia w Londynie. Jako że producentem jest Netflix, obraz ten pojawi się na platformie VOD w listopadzie.

Kadr z filmu Król wyjęty spod prawa / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu Król wyjęty spod prawa / fot. materiały prasowe

Can You Ever Forgive Me?

reż. Marielle Heller

Melissa McCarthy, znana z filmów Agentka i Gorący towar, w roli dramatycznej? Ciężko to sobie wyobrazić, ale zwiastun tego filmu napawa optymizmem. Jest to historia pisarki Lee Israel, która popada w niełaskę wydawców jej tekstów. Żeby odwrócić swój los zaczyna fałszować listy nieżyjących pisarzy lub aktorów, sprzedając je jako oryginały. Za to przestępstwo spotkała ją kara. Czy będziemy jej w stanie wybaczyć?

Zobacz również: Can You Ever Forgive Me? – zwiastun filmu z Melissą McCarthy

Kadr z filmu Can You Ever Forgive Me? / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu Can You Ever Forgive Me? / fot. materiały prasowe

Colette

reż. Wash Westmoreland

Twórca Motyl Still Alice opowiada tym razem historię pisarki, której zachowania i związki z mężczyznami i kobietami łamały skostniałe wartości społeczne Paryża przełomu XIX i XX wieku. Feministyczny, prowokujący, zabawny – a w rolach głównych Keira Knightly oraz Dominic West. Zapowiada się najbardziej wywrotowy film kostiumowy od lat.

Zobacz również: Colette – nowy zwiastun hitu z Keirą Knightley

Kadr z filmu Colette / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu Colette / fot. materiały prasowe

Assassination Nation

reż. Sam Levinson

Współczesne Salem opętane jest strachem przed hakerami, którzy włamują się do komputerów przeciętnych mieszkańców, demaskując ich sekrety. Pornografia, romanse, ukryty homoseksualizm – to tylko wierzchołek góry lodowej, która kryje się na twardych dyskach. Prawomocni obywatele szukają winnych. I znajdują je w postaci czterech uczennic lokalnego liceum.

Krwawy, szalony film, który wywołał duże kontrowersje w Stanach Zjednoczonych. Po obejrzeniu go będziecie mieli ochotę skasować swoje profile na kontach społecznościowych i spalić komputer.

Kadr z filmu Assassination Nation / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu Assassination Nation / fot. materiały prasowe

If Beale Street Could Talk

reż. Barry Jenkins

Nagrodzony Oscarem za Moonlight reżyser powraca filmem opartym na powieści Jamesa Baldwina. Zobaczymy poruszającą opowieść o miłości, niesprawiedliwości i rasizmie w Ameryce lat 70. Występują KiKi James, Stephan James oraz Dave Franco (Disaster Artist), Pedro Pascal (serial Narcos) i Diego Luna (Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie).

Kadr z filmu If Beale Street Could Talk / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu If Beale Street Could Talk / fot. materiały prasowe

Mirai

reż. Mamoru Hosoda

Twórca Wilczych dzieci i O dziewczynie skaczącej przez czas opowiada kolejną rodzinną historię, pełną fantastycznych detali w pięknej, animowanej formie. Mirai to historia chłopca, który po narodzinach siostry, czuje się zaniedbywany przez rodziców. Jego samolubne zachowanie zostaje skonfrontowane z historiami z przeszłości i przyszłości – okazuje się bowiem, że w ogród obok domu umożliwia podróże w czasie.

Wielbiciele japońskich animacji powinno być zachwyceni. Film trafi do kin w Polsce w styczniu 2019 roku.

Kadr z filmu Mirai / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu Mirai / fot. materiały prasowe

Gentleman z rewolwerem

reż. David Lowery

Jeżeli Robert Redford nie jest ucieleśnieniem amerykańskiego gentlemana w słusznym wieku, to nie wiem kto jest. Ten ikoniczny aktor gra u twórcy Ghost Story Forresta Tuckera, postać opartą na legendarnym przestępcy, który z więzienia uciekał trzydzieści razy. Emerytura nie jest dla niego i mimo wieku ciągle zajmuje się swoim fachem. Pełna odwołań do kariery aktora produkcja nakręcona na kamerze 16mm jest również ukłonem w stronę amerykańskiego kina niezależnego.

Zobacz również: Robert Redford napada na banki. Zwiastun filmu Gentleman z rewolwerem

W filmie występują Casey Affleck (Manchester by the Sea), Sissy Spacek (Służące), Danny Glover (Zabójcza broń), Tom Waits (Parnassus). Tytuł startuje w konkursie głównym 62. Festiwalu Filmowego w Londynie.

Kadr z filmu Gentleman z rewolwerem / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu Gentleman z rewolwerem / fot. materiały prasowe

Śledźcie naszą relację z 62. Festiwalu Filmowego w Londynie na profilu na Twitterze, Instagramie oraz Facebooku! #LFF

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Redaktor

Dziennikarz filmowy i kulturalny, miłośnik kina i festiwali filmowych, obecnie mieszka w Londynie. Autor bloga "Film jak sen".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?