– W wywiadzie dla serwisu IGN.com, Zack Snyder przyznał, że oryginalne style walki oraz formacje bojowe (jak popularna wśród Spartan falanga) zostały – na potrzeby filmu – udoskonalone. Wszystko po to, aby na ekranie prezentowały się jeszcze okazalej.
– Film składa się z około 1500 ujęć, z czego blisko 1300 zawiera efekty specjalne.
– Sceny walki zostały nakręcone z minimalną ilością powtórek. Wynikało to z tego, że już dług0 przed rozpoczęciem kręcenia filmu, pod okiem specjalistów, odbywały się próby i żmudne treningi mające na celu jak najlepsze wyszkolenie całej obsady występującej w filmie.
– 90% filmu nakręcono na niebieskim tle, a pozostałe 10% na zielonym. Wpływ na to miał fakt, iż na niebieskim tle znacznie bardziej wyraziście prezentuje się… krew (tej w filmie pełno) i czerwone płaszcze Spartan.
– Praktycznie cały film nakręcony został w halach studia Warner Bros. Wyjątek stanowią dwa dni, które ekipa spędziła na filmowaniu koni pędzących po polach w okolicach Los Angeles. Z oczywistych względów tych scen nie dało się nakręcić w zamkniętej przestrzeni.
– Twórcy podkreślają, że ich film nie ma wiele wspólnego z rzeczywistymi wydarzeniami i opiera się wyłącznie na komiksie Franka Millera. Sam Zack Snyder stwierdził, że walki wierne historii nie wyglądałyby „cool”, dlatego zostały gruntownie odświeżone.
– Zdjęcia do tradycyjnego filmu rejestrowane są z prędkością 24 klatek na sekundę. W przypadku „300- tu Spartan” prędkość ta wahała się pomiędzy 50 a 150 klatkami na sekundę.
– Nad efektami specjalnymi pracowało aż 10 zespołów, które zgromadziły fachowców z trzech kontynentów.
– Zastosowanie cyfrowej scenografii znacznie obniżyło budżet „300- tu Spartan”. Tradycyjnie nakręcony film kosztowałby blisko 3 razy więcej, a tak twórcom udało się zmieścić w kwocie 60 milionów dolarów.
– Postprodukcja filmu zajęła prawie rok.
– Różni oficjele irańscy – m. in. prezydent Art Affairs Advisory (Javad Shamqadri), rzecznik rządu (Gholam Hossein Elham) oraz czterej członkowie irańskiego parlamentu – stanowczo potępili film.
– Film „300” miał swoją światową premierę 14 lutego 2007 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie (po zakończeniu seansu) otrzymał owację na stojąco od 1700 zgromadzonych tam widzów.
– Ścieżka dźwiękowa „300” posiada kilka podobieństw do dzieła, jakie w 1999 roku stworzył Elliot Goldenthal – autor muzyki z filmu „Tytus Andronikus”.
– Irańska Akademia Sztuki (Iranian Academy of the Arts) wystosowała do UNESCO pismo, w którym skarżyła się na to, że (w ich mniemaniu) film „300” jest atakiem na historyczną tożsamość Iranu.
– Słowo „Efialtis” – w dzisiejszej grece – funkcjonuje jako KOSZMAR. Jednak w tamtym czasie było to zwykłe imię. Dopiero po zdradzie, jakiej dopuścił się owy Spartanin, postanowiono zmienić jego znaczenie.
– Aby aktorzy wyglądali na ekranach kin jak bohaterscy spartanie, Zack Snyder poprosił o pomoc dwóch specjalistów, którzy mieli zadbać o jak najlepszy wygląd obsady występującej w filmie. Tymi osobami były Mark Twight (prywatnie zawodowy wspinacz), który zajął się kondycyjnym przygotowaniem wszystkich aktorów i statystów, oraz Damon Caro, który miał pomóc w reżyserii scen walki.
– Monolog wypowiadany przez narratora, w momencie pokazania ciał Leonidasa i jego kompanów jest wygrawerowany na grobie Leonidasa.
– Początkowo Warner Bros. chciało, aby Zack Snyder zrobił film w kategorii PG-13.
– Według historyków król Kserkses mógł zebrać do walki w wąskim przesmyku Termopile około 80 tysięcy żołnierzy. Według przesadzonych źródeł historycznych sama piechota liczyła 1 700 000 żołnierz, a łącznie w szeregach armii służyła przerażająca liczba dwóch i pół miliona żołnierzy.
– Efialtes zginął około dziesięć lat później w Tesalii, a jego zabójca, którym był Athenades z Trachis, w Sparcie został ogłoszony bohaterem narodowym.
– Niektóre z kadrów (spychanie z klifu, rozmowa przy studni czy pojedynek z wygłodniałym wilkiem) wyglądają niemal identycznie, jak w swoim komiksowym pierwowzorze.
– Nieśmiertelni zawdzięczają swoją nazwę plotce, która głosiła, że w wypadku śmierci któregokolwiek z dziesięciu tysięcy żołnierzy, od razu został zastąpiony kolejnym żołnierzem, dlatego ich liczba utrzymywała się stale na tym samym poziomie.
– Zdanie „będziemy walczyć w cieniu” do dzisiaj jest używane jako wyszyty napis na mundurach greckich żołnierzy.
– Filmowcy pokazali 90-sekundowy film testowy filmu Alanowi Hornowi oraz Jeffowi Robinovi wykonawcom z Warner Bros. , którzy zgodzili się na realizację projektu.
– Część broni użytej w „300” pochodzi z planów „Troi” oraz „Alexandra”. Zabieg ten miał na celu zmniejszenie kosztów filmu.
– Charakterystyczna scena tańca Wyroczni zawdzięcza swój wygląd filmowaniu aktorki pod wodą.
– Aktor wcielający się w filmie w ojca Leonidasa (Tim Connolly) był także dublerem Gerarda Butlera w scenach walki.
https://www.youtube.com/watch?v=antGgTxJGJA
https://www.youtube.com/watch?v=EeyuSzHoPnE
https://www.youtube.com/watch?v=rM8GLp1baUc