Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu
Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu

Jak potoczyły się losy obsady #2 – Buffy. Postrach wampirów

W zeszłym roku Buffy. Postrach wampirów obchodziła dwudzieste urodziny wyemitowania pierwszego odcinka serialu. W ramach tych obchodów magazyn Entertainment Weekly przygotował specjalną sesję zdjęciową z większością występujących w produkcji aktorek i aktorów, a także przeprowadził szereg wywiadów. My, w ramach cyklu Kultowe seriale przygotowaliśmy  już dla was tekst poświęcony tej już dwudziestojednoletniej produkcji, a dzisiaj przedstawimy dalsze losy obsady Buffy, przełomowego na wielu płaszczyznach projektu Jossa Whedona. Większość użytych w tekście grafik pochodzi właśnie ze wspomnianej sesji, którą zresztą w zeszłym roku udostępnialiśmy.

Na rozgrzewkę proponujemy zarejestrowaną przez Entertainment Weekly rozmowę o tym, jak ważna okazała się Buffy.


Kultowe seriale #1 – Lost

Kultowe seriale #2 – Buffy. Postrach wampirów

Jak potoczyły się losy obsady #1 – Breaking Bad


Sarah Michelle Gellar – Buffy Summers

Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu

fot. EW

W czasie trwania zdjęć do Buffy, Sarah można było zobaczyć w kilku filmowych produkcjach, które dzisiaj uzyskały status równie kultowych, co serial, który przyniósł jej największą sławę. Wśród nich znalazły się, między innymi horror Koszmar minionego lata oraz Krzyk 2. Pojawiła się również w dość głośnej i kontrowersyjnej jak na późne lata 90., unowocześnionej adaptacji Niebezpiecznych związków, oświeceniowej powieści epistolarnej, Szkole uwodzenia, w której Gellar wcieliła się w diaboliczną, manipulującą antagonistkę. Została również Daphne w filmowych odsłonach przygód Scooby’ego-Doo. Można ją również było obejrzeć w kilku odcinkach spin-offu do Buffy, Aniele ciemności, gdzie grała – niespodzianka – Buffy. Udzieliła swojego głosu również Andromedzie w serialu Hercules czy Marie z Bobby kontra wapniaki. Po zakończeniu prac nad Pogromczynią wampirów, Gellar pojawiła się w dwóch częściach remake’u japońskiej Klątwy: The Grudge i The Grudge 2, ponownie zatem w przełomowych dla myślenia o horrorze produkcjach, choć tym razem zdecydowanie poważniejszych. Zagrała główną rolę w adaptacji powieści Paula Cohelo, Weronika postanawia umrzeć. Nie zrezygnowała z pojawiania się w serialach, w 2011 roku zgodziła się zagrać podwójną rolę bliźniaczek w kryminalnym Ringer, który jednak nie doczekał się więcej niż jednego sezonu. W 2013, razem z Robinem Williamsem, wystąpiła w nieco improwizowanej komedii o agencji reklamowej – Przereklamowani, ponownie trwającej tylko jeden sezon. Wciąż również przyjmowała oferty jako aktorka głosowa, miała niewielkie cameo w Simpsonach, a całkiem spore role w Star Wars: Rebeliantach jako Siódma Siostra (Seventh Sister) oraz animacji Robot Chicken, w których towarzyszy jej również kolega z planu Buffy, Seth Green.


David Boreanaz – Angel

Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu

fot. EW

David Boreanaz dość szybko przestał być regularnym członkiem obsady Buffy, dostając swój własny serial, Anioła Ciemności (Angel), co nie oznaczało, że obydwie produkcje w pewnym kluczowych momentach się nie zazębiały, tworząc jeden z ciekawszych corss-overów. W czasie trwających zdjęć do piątego, ostatniego sezonu, nie padła decyzja o zamówieniu kolejnej jego części (co było kluczowe z punktu widzenia konstrukcji fabuły), Boreanaz przyjął rolę w Kruku 4, w którym pojawił się jako sam Szatan i Śmierć w jednym. W większości jednak swoją karierę związał z małym ekranem, w roku zakończenia Angela, na kanale FOX premierę miał oparty o powieści Kathy Reichs serial Kości, który nieprzerwanie gościł na ekranach telewizorów przez dwanaście sezonów, kończąc się dopiero w 2017 roku. W tym czasie Davida można było również zobaczyć w kilku innych produkcjach, Głowie rodziny, gdzie pojawił się jako on sam, w trzech epizodach Full Circle. Aktualnie występuje w serialu SEAL Team, którego sezon drugi został już potwierdzony.


Anthony Steward Head – Rupert Giles

fot. EW

Zanim Head pojawił się na planie Buffy, miał już na koncie szereg ról w brytyjskich serialach, między innymi obyczajowym Howards’ Way, Nieśmiertelnym i fantastyczno-naukowymVR.5. W czasie trwania zdjęć do Pogromczyni, z kolei, wystąpił w kilku mniejszych rolach w takich telewizyjnych produkcjach takich jak Milczący świadek, Tajniacy czy Doctor Who, jak i w szesnastoodcinkowym, angielskim sitcomie Manchild. Dwukrotnie również wcielał się w Giles’a, opiekuna Buffy, w dwóch grach komputerowych stworzonych na podstawie serialu Whedona – Buffy the Vampire Slayer oraz Buffy the Vampire Slayer: Chaos Bleeds oraz animowanym serialu również poświęconym losom Buffy Summers.  Po zakończeniu serialu wystąpił w pojedynczych epizodach, między innymi Hotelu Babylon oraz, ponownie, w Doctorze Who, jak i w Małej Brytanii jako premier rządu brytyjskiego, ale przede wszystkim jednak wcielił się w Uthera Pendragona w Merlinie. Dłużej zagościł w komediowym Sold oraz kryminalno-komediowym The Invisibles, Można go było również oglądać i słuchać w niedocenianym filmowym musicalu Repo! The Genetic Opera. Głosem popisać się mógł również w jednym z odcinków Galavanta, jako ojciec tytułowego bohatera. Na wielkim ekranie hollywoodzkich produkcji wystąpił również jako centaur Chiron w adaptacji powieści Ricka Riordana, Percy Jakcson: Morze potworów, zastępując wcześniej odgrywającego tę rolę Pierce’a Brosnana. Przyszło mu również odgrywać istotną rolę opętanego władzą oraz ambicją posiadania większej władzy w postapokaliptycznym, anielskim sequelu Legionu, Dominion. Gdzie pokazał, że potrafi odegrać nie tylko miłych, wspierających, lekko jąkających się bibliotekarzy, ale również bezwzględnych, socjopatycznych tyranów, stając się tym samym dla wielu jedynym powodem dla ciągłego oglądania tej słabej w zasadzie produkcji. Wcielał się również w Alexandra Grahama Bella i admirała Horatio Nelsona w Drunk History: UK, głosu użyczył aniołowi Razielowi w popularnych Shadowhunters, jak i Alfredowi Pennyworthowi w animowanym filmie Batman: Gotham by Gaslight. Jego kariera w większości kręci się wokół serialu, w 2017 roku można go było oglądać w Still Star-Crossed, kontynuacji losów rodu Kapuletów i Montekich, rozgrywających się po samobójstwie Romeo i Julii, jak i w obyczajowym dramacie Girlfriends. Aktualnie gra w The Split, a później w tym roku zobaczymy go zapewne w znajdującym się w postprodukcji mini serii Vanity Fair.


Alyson Hannigan – Willow Rosenberg

Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu

fot. EW

Wcielającą się w nieśmiałą, nieco wycofaną Willow (która później zalicza krótki epizod z bycia nieco psychotyczną wiedźmą), można było zobaczyć w czasie trwania zdjęć do Buffy również w trzech filmowych częściach American Pie. Jednak największą niespodziankę dla jej fanów przyniosła zdecydowanie rola demonicznej (tym razem jedynie metaforycznie) przedszkolanki z serialu Jak poznałem waszą matkę, która szturmem zdobyła zresztą serca widzów. W tym samym czasie można ją było również oglądać w filmach, między innymi Komedii romantycznej czy Grach małżeńskich. Aktualnie w postprodukcji znajduje się serial animowany, Fancy Nancy, w którym udzieliła głosu jednej z postaci. Hannigan pracuje aktualnie również na planie Kim Possible, remake’u disneyowskiej animacji Kim Kolwiek z 2002 roku.


Nicholas Brendon – Alexander „Xander” Harris

Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu

fot. EW

Brendon swoje post-Buffy losy związał z produkcjami telewizyjnymi, pomijając powroty do roli Xandera w grze Buffy the Vampire Slayer: Chaos Bleeds oraz w serialu animowanym. Wystąpił, między innymi w Kitchen Confidential u boku Bradleya Coopera, udzielił głosu jednemu z bohaterów w Amerykańskim smoku Jake’u Langu, a także odegrał głównego bohatera w filmie Ognisty przybysz. Pojawił się również w kilku epizodach Prywatnej praktyki, spin-offie Chirurgów, aby na dłużej zagrzać miejsca w Zabójczych umysłach jako specjalista haker-informatyk. Później pojawił się na moment również w ciekawej produkcji MTV, Faking it!. Aktualnie w postprodukcji znajdują się serial Dark/Web, a także horror Judgement, w których również będzie można zobaczyć Brendona.


James Marsters – Spike

Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu

fot. EW

Po zakończeniu zdjęć do Buffy, odgrywany przez Jamesa Marstersa Spike pojawił się w Aniele Ciemności, jako nieco wkurzający duch, a później również pełnokrwisty wampir. Chociaż częściej można go oglądać na ekranach telewizyjnych, pojawił się w drugoplanowej roli filmie P.S. Kocham cię, obok Hilary Swank i Gerarda Butlera. Zagrał również Lorda Piccolo w bardzo złej amerykańskiej adaptacji Dragon Balla, Dragon Ball: Ewolucja – to, że ten bohater jest w ogóle zielony, zawdzięczamy właśnie Marstersowi. Poza tym wcielił się w detektywa Granta Marsa w Bez śladu, jak i kapitana Johna Harta w spin-offie Doctora Who, Torchwood, a także w Victora Hesse w pierwszym sezonie Hawaii 5.0. Nie tyle nie stronił w swoich wyborach od fantastyki, pojawiając się również w Caprice i Tajemnicach Smallville. Niewielkie cameo miał również we Wzorze, Magii kłamstwa oraz Wedding Band, w którym grał rock’n’rollowca, czerpiąc nieco ze Spike’a. Ze znaną sobie z planu Buffy i Anioła Carismą Carpenter spotkał się również na planie Nie z tego świata, w którym to odcinku grali skłócone małżeństwo niebezpiecznych czarowników. Marsters odegrał również antagonistę w Czarownicach z East Endu. Aktualnie można oglądać go w Runaways, serialowej adaptacji Marvelowych komiksów pod tym samym tytułem. W post-produkcji znajduje się dwuczęściowy projekt Patricka Wanga, A Bread Factory oraz trwają zdjęcia do horroru Abruptio.

Marsters znany jest również ze swojego głosu – użyczał go, między innymi, Lexowi Lutherowi w animowanym filmie Superman/Doomsday i DC Universe Online czy Mr. Fantastic w The Super Hero Squad Show. Dubbingował również Zamasu w Dragon Ball: Super. Jest również lektorem książek, najbardziej chyba znanym z  Akt Dresdena, serii urban fantasy pióra Jima Butchera.


Eliza Dushku – Faith

Eliza Dushku

fot. Dollhouse, materiały promocyjne serialu

Eliza Dushku jako Faith pojawiła się i w Buffy, i w Aniele ciemności. Później wcieliła się w główną bohaterkę Tru Calling, gdzie dzięki możliwości przeżywania jednego dnia w kółko, ratowała ofiary morderstw przed śmiercią. Zanim w 2009 roku pojawiła się na ekranach jako Echo, żywa lalka do wynajęcia w serialu Dollhouse, można ją było oglądać w epizodycznych rolach, między innymi w Różowych latach 70-tych oraz Brzyduli Betty, a później również w Teorii wielkiego podrywu. A także kilku filmach, wśród których znalazły się Sex and Breakfast czy Abecadło mordercy. Wystąpiła również w pięciu odcinkach Banshee, jako Veronica Dawson.

Duża część pracy Dushku to jednak użyczanie swojego głosu – była She-Hulk w Hulku i agentach M.I.A.Z.G.I., Seliną w Batman: Rok pierwszy czy Holly Mokri w Torchwood: Web of Lies. Wróciła również do roli Faith na potrzeby gry Buffy the Vampire Slater: Chaos Bleeds.


Alexis Denisof Wesley Wyndam-Pryce

Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu

fot. EW

W samej Buffy odgrywana przez Denisofa postać, Wesleya Wyndam-Pryce’a, opiekuna Faith, nie była aż tak istotna, jak w Aniele ciemności, wpisując się tym samym w świat nastoletniej pogromczyni wampirów. Po zakończeniu zdjęć do Angela, pojawił się w jednym odcinku Prywatnej Praktyki, a później na dłużej pojawił się w Dollhouse, ponownie spotkając się na planie z Elizą Dushku. Zagrał również w pierwszym filmie Avengers, choć pod charakteryzacją Innego, trudno było go poznać. Tym samym po raz trzeci wystąpił w projekcie Whedona, aby w 2012 roku wystąpić w kolejnym filmie reżysera – Wiele hałasu o nic. Jako Inny wrócił również na chwilę w Strażnikach galaktyki. Udzielił głosu Mirror Masterowi w Lidze Sprawiedliwości: Zagładzie oraz kilku bohaterom w Robot Chicken. Gościnnie wystąpił także w Jak poznałem waszą matkę, wcielając się w wyjątkowo irytującego współpracownika Robin, tym razem spotykając się na planie z Alyson Hannigan, w życiu prywatnym będącą jego żoną. Denisof wystąpił również w popularnym Grimmie, jak i w mniej znanych Finding Carter oraz I Love Bekka & Lucy.


Juliet Landau Drusilla

Juliet Landau

fot. Juliet Landau (oficjalne materiały)

Zanim Landau pojawiła się w drugim sezonie Buffy i Aniele ciemności jako Drusilla, wystąpiła w filmie Tima Burtona, Ed Wood, a także zagrała epizodyczne role w Millenium czy Nikicie. Landau podkładała również głos w grach i animacjach, między innymi Justice League Unlimited, obu edycjach BioShock, Star Wars: The Old Republic, Green Lantern oraz animacjach z serii Ben 10. Aktualnie w postprodukcji znajduje się film, Citizens, w którym również występuje. Przede wszystkim jednak pracuje w teatrze.


Emma Caulfield – Anya Christina Emmanuella Jenkins

Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu

fot. EW

Przed dołączeniem do obsady Buffy, Emma Caulfield grała między innymi w Beverly Hills, 90210 oraz Szpitalu miejskim. Wystąpiła też w epizodycznych rolach w Renegacie czy Nashu Bridgesie. Po swojej roli demonicy, z kolei, związała większość swojej kariery z telewizją. Choć w 2003 wystąpiła w Gdy zapada zmrok, a w 2010 roku zagrała główną rolę w dobrze przyjętym przez krytykę filmie Timer. Na małym ekranie dość długo pojawiała się jedynie w pojedynczych odcinkach serialowych, między innymi w Detektyw Monk i Prywatnej praktyce, oraz filmach telewizyjnych, jak choćby In Her Mother Footsteps. Nie wspominając o animacji Robot Chicken, gdzie użyczyła głosu kilku postaciom. W 2010 roku pojawiła się na dłużej w serialach Druga szansa, Gigantic oraz Bandwagon: The Series. Wystąpiła również w dwóch odcinkach Bananowego doktora i jednym Supergirl. Dołączyła również do bajkowej obsady Dawno, dawno temu jako Ślepa Wiedźma.

Poza graniem, Caulfield wraz z Camillą Ransten tworzy satyryczny komiks Contropussy.


Kristine Sutherland Joyce Summers

Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu

fot. EW

Po skończeniu pracy na planie Buffy, Sutherland nie grała zbyt wiele, poświęcając się raczej swojej innej pasji – fotografii. Można ją jednak było oglądać w mini serii Czas Komanczów i Tylko jedno życie, jak i w epizodycznych rolach takich seriali jak New Amsterdam czy The Following. Wystąpiła również w dwóch niezależnych filmach – The Perfect Wedding oraz Russian Doll. Najbardziej znana jest jednak ze swojej roli w Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki, obrazu z 1989 roku.


Michelle Trachtenberg Dawn Summers

Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu

fot. EW

Zanim Michelle trafiła do Buffy, miała już na swoim koncie sporo ról, ale też nic dziwnego, skoro grała od trzeciego roku życia. Pojawiła się zatem, między innymi w kierowanym do najmłodszych komediowym The Adventures of Pete & Pete czy fantastyczno-naukowym serialu o kosmicie, Meego. Obok Matthew Brodericka i Ruperta Everetta wystąpiła w filmowym Inspektorze Gadżecie. Po Buffy w większości występowała w produkcjach telewizyjnych oraz w filmach niezależnych, na przykład w EuroTrip. W trudnym i wymagającym pełnometrażowym dramacie Zły dotyk towarzyszyła Josephowi Gordon-Levittowi, a w Znów mam 17 lat na planie spotkała się z Zackiem Efronem i Matthew Perrym. A tak pojawiła się na dłużej w Sześciu stopach pod ziemią, Szpitalu miłosierdzia i Trawce. Przede wszystkim jednak Trachtenberg obsadzono w Plotkarze jako szalona i nieodpowiedzialna Georgina Sparks, przyjaciółka-przeciwniczka głównej bohaterki, Sereny van der Wood. Epizodyczne role zagrała także w Doktorze Housie, Zabójczych umysłach, Jeźdźcu bez głowy czy Agentach NCIS: Los Angeles. A swojego głosu użyczyła bohaterom z animacji Robot Chicken oraz Bat Girl, między innymi w DC Showcase: Jonah Hex czy Superman/Shazam!: The Return of Black Adam.


Carisma Carpenter Cordelia Chase

Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu

fot. EW

Przed Buffy i Aniołem ciemności, Carisma Carpenter miała dość znaczącą rolę w stosunkowo niedługiej produkcji pod tytułem Plaże Malibu. W czasie pracy na planie projektu Whedona, zagrała w Mów mi swatka oraz niezbyt ambitnej komedii The Groomsmen, później zaś w szeregu telewizyjnych produkcji oraz kilku filmach, włączając w to dwie części Niezniszczalnych, w których wcieliła się w ukochaną Jasona Stathama, Lacy. Zagrała również w popularnym serialu Veronica Mars, jak i w The Lying Game. W przezabawnym odcinku Nie z tego świata o małżeńskiej kłótni między potężnymi czarownikami, spotkała się na planie z Jamesem Marstersem. Ponadto w rolach epizodycznych pojawiła się także w Tożsamości szpiega, Synach anarchii, Lucyferze czy Zabójczych umysłach: Poza granicami. Niedługo zapewne zobaczymy ją w Mail Order Monster, nad którym prace zostały już ukończone, a także w będących aktualnie na etapie postprodukcji The Griddle House, Pony with a Broken Wing oraz Felo De Se.

Jej glos można również usłyszeć w grze Buffy the Vampire Slayer, w której powróciła jako Cordelia.


Amber Benson Tara Maclay

Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu

fot. EW

Po roli Tary, Amber Benson grała raczej epizodyczne, serialowe role (Dowody zbrodni, Prywatna praktyka, Chirurdzy), na dłużej pojawiła się w Count Jeff, Morganville: The Series oraz Ship It!. Miała również okazję zagrać ponownie z Sarah Michelle Gellar w jednym z epizodów Ringera. Pokazała się w kilku niezależnych produkcjach filmowych, między innymi Latter Days. Swoich sił próbowała również jako scenarzystka, pracując przy Chance, w którym wystąpiła także w roli głównej, jak i Ghosts of Albion: Legacy. W postprodukcji znajduje się aktualnie The Griddle House, na którego planie spotkała się z Carismą Carpenter oraz The Nightmare Gallery.


Seth Green Daniel „Oz” Osbourne

Spotkanie z okazji 20. rocznicy serialu

fot. EW

Seth Green jest znany w równym stopniu ze swoich ról oraz produkcji, jak i z bycia Sethem Greenem. Zanim pojawił się na planie Buffy, zagrał między innymi w takich hitach jak trylogia o Austinie Powersie, Włoska robota czy Szalona impreza. Później pojawił się również w drugiej części Scooby’ego Doo – Potworach na gigancie, występując ponownie z Sarah Michelle Gellar. Występował również w produkcjach telewizyjnych, jak Różowe lata 70-te, Four Kings, Crazy ex-girlfriend czy Castle. W epizodycznych rolach pojawił się również w Herosach czy Jak poznałem waszą matkę, obok Alyson Hannigan. Pracował dużo jako aktor głosowy, jak choćby w animacjach takich jak Gwiezdne Wojny: Wojny klonów oraz Rebelianci, jak i wraz z Elizą Dushku w Hulku i agentach M.I.A.Z.G.I. Z kolei w Strażnikach Galaktyki to głosem Setha Greena przemówił Howard the Duck. W nowych, animowanych Żółwiach Ninja był Leonardem. Od samego początku pracuje przy Głowie rodziny (animacji znanej bardziej pod jej oryginalnym tytułem Family Guy), w której wciela się głównie w Chrisa Griffina. Zresztą, poza samym serialem pracował również przy grach stworzonych na jego podstawie. Można go również usłyszeć w grach, takich jak Mass Effect czy Call of Duty: Infinite Warefare. Aktualnie w postprodukcji znajduje się komediowe Star Wars: Detours, gdzie Seth Green podkłada głos Obi Wan-Kenobiemu, jak i komediodramat Changeland, w którym wystąpił.

Green jest również twórcą, producentem oraz głównym aktorem w animacji Robot Chicken, już dwukrotnie nagrodzonej Emmy. Do współpracy przy tym projekcie zaprosił również koleżanki i kolegów z planu Buffy, między innymi Sarah Michelle Gellar czy Michelle Trachtenberg. Ale nie tylko – swoich umiejętności użyczyli także Mila Kunis, Mark Hamill, Luke Evans czy Neil Patrick Harris. W 2011 roku z kolegami założył studio animacji, Stoopid Buddy Stoodios.


Ilustracja wprowadzenia: Entertainment Weekly

Interesuję się popkulturą, fanami, mangą i anime. Sporo piszę, ale takie życie doktorantki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Angelika Borucka pisze:

Seth Green ♥ uwielbiam. I ostatnio grał w horrorowej antologii Holidays, której niestety świat wciąż nie docenił ;(

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?