Filip zdobył m.in. Srebrne Lwy na 47. Festiwalu Filmów Fabularnych, a w polskich kinach zgromadził imponującą widownię ponad 260 tyś. widzów, już teraz można oglądać w kinach niemal całej Europy, w tym: Litwy, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii, Danii, Holandii, Luksemburga, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Islandii, Austrii i Niemiec. Kinowa dystrybucja Filipa planowana jest również wkrótce w Ukrainie, Izraelu, Hiszpanii, na Węgrzech oraz w Australii, USA i Japonii.
Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa swoje żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta ze wszystkich uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart. Niebawem alianckie bombowce zmiotą z powierzchni ziemi tą tętniącą życiem wieżę Babel.
Filip zdobył na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Srebrne Lwy oraz Nagrody Indywidualne dla Michała Sobocińskiego za zdjęcia oraz Dariusza Krysiaka za charakteryzację. Eryk Kulm jr za rolę tytułową otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.
Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: © Fot Jaroslaw Sosinski / AKSON STUDIO, FILM, FOTOSY, Operator obrazu Michał Sobocinski, Rezyser Michal Kwiecinski