TOP 10 – Najlepsze seriale na podstawie książek

Oto najlepsze seriale na podstawie książek! Z okazji nadchodzącej premiery adaptacji kultowej powieści Dana Simmonsa – Terror postanowiliśmy przypomnieć Wam najlepsze produkcje telewizyjne, które powstały w oparciu o literaturę! Premiera nowego serialu Ridleya Scotta już 5. kwietnia o 22:00 tylko w AMC!

https://www.youtube.com/watch?v=oJEx1Y8FYE4


10. Filary ziemi (2010)

Ta adaptacja powieści Kena Foletta opowiada o niezwykłej walce o angielski tron. Akcja dzieje się na początku XII wieku, gdy następca tronu ginie w morskiej katastrofie. Świetny, wciągający miniserial historyczny obfituje we wspaniałą obsadę, scenografię i scenariusz. Seans to prawdziwa uczta dla oka i naprawdę dobra, ambitna rozrywka. Pozycja obowiązkowa w naszym zestawieniu – nawet jeżeli jest ostatnia na liście!


9. Hannibal (2013-2015)

Na liście nie mogło oczywiście zabraknąć historii Hannibala Lectera spod ręki Bryana Fullera. Genialny Mads Mikkelsen jako młodsza wersja tej kultowej postaci wspiera radą agenta FBI, pomagając mu w odnalezieniu najgroźniejszych morderców. Mamy tu typową dla Fullera grę z widzem poprzez zostawianie różnych tropów i zaskakiwanie kolejnymi przewrotnymi rozwiązaniami. Bardzo w tym pomagaja znakomita oprawa audiowizualna, no i oczywiście aktorstwo. Ten serial to naczelny dowód na to, że postać doktora Lectera nie kończy się na Anthony Hopkinsie.


8. Seria niefortunnych zdarzeń (2017-)

Czy Neil Patrick Harris przebił Jima Carrey’a w roli demonicznego Hrabiego Olafa? Nie umiem stwierdzić, jednak cały serial bije na głowę kinową wersję ekranizacji słynnej, ponurej serii dla młodzieży autorstwa Daniela Handlera. Losy trójki rodzeństwa Baudelaire to dosłowna seria niefortunnych zdarzeń, jednak serialu nie da się nie lubić. Nieco absurdu, czarnego humoru, zabawnych scen i barwnej scenografii tworzy kawał dobrego serialu. Smaczku dodaje też ciepły, przyjemny dla ucha głos Patricka Warburtona. Polecamy fanom książkowej serii i nie tylko!


7. Opowieść podręcznej (2017-)

Jeden z tych seriali na naszej liście, które przyciągają nie szybką akcją czy pełnymi napięcia scenami, a niepowtarzalnym klimatem dystopijnego świata. Świata, w którym wskutek ekologicznych katastrof władzę przejeli fundamentaliści religijni. Pod pretekstem utrzymania społeczeństwa w ryzach (rzeczone katastrofy mają bowiem związek z gwałtownym spadkiem płodności) kobiety tracą wszelkie prawa i albo są wykorzystywane jako klacze rozpłodowe, albo służące. Ta poruszające historia ma wszystko, aby stać się jedną z najciekawszych pozycji tego roku – od fabuły aż po ciekawe postacie, na czele z główną bohaterką, kobietę, która walczy o odnalezienie odebranej córki. Po prostu rarytas. 


6. Zakazane imperium (2010-2014)

Polityka, interesy, alkohol, prohibicja. Kolejna znakomita produkcja HBO z ogrommym budżetem i jeszcze większymi ambicjami może być przykładem serialu, który pod względem jakości i rozmachu przewyższa wiele hollywoodzkich filmów. Na wyróżnienie zasługuje na pewno przywiązanie do detali produkcji – każdy element scenografii, każdy strój, mebel, butelka czy telegraf są idealnie dopasowane i autentyczne względem czasu, w którym rozgrywa się akcja serialu. A to co się dzieje także jest skreowane z mistrzowską precyzją. Historia i postacie odgrywające w niej role są wyśmienite, tak, że widz nie może oderwać się od produkcji. Osadzona w czasach prohibicji akcja Zakazanego Imperium skupia się na Enochu Thompsonie (granego przez utalentowanego Steve’a Buscemi), polityku, który utrzymuje kontakty zarówno z kolegami po fachu, jak i gangsterami. Enoch, jeśli chce ciągle być po obu stronach barykady, będzie musiał zmierzyć się z poważnymi problemami.


5. Gra o tron (2010-)

Bijący rekordy popularności serial na podstawie powieści George’a R. R. Martina nie dobiegł jeszcze końca, ale nie mogło zabraknąć go w tym zestawieniu. Ciężko znaleźć przykład serialu, który byłby otoczony tak wielką machiną promocyjną, jak właśnie produkcja HBO. W teorii można powiedzieć, że zdecydowano się tu zagrać na najniższych instynktach. Niemal w każdym odcinku roi się od przemocy, seksu i walki o władzę. Dziś takich seriali nie brakuje, ale to Gra o Tron jako pierwsza stała się aż takim fenomenem. Kilku aktorom dała międzynarodową popularność, ponadto serial stał się najczęściej ściąganym programem telewizyjnym w historii, a ilość for fanowskich i teorii spiskowych dotyczących potencjalnego zakończenia w internecie jest całe mnóstwo. Największym problemem Gry o Tron jest jednak to, że ci, którzy z początku cieszyli się z niego najbardziej, czyli fani powieści Pieśń Lodu i Ognia, na podstawie której powstał serial, teraz są tym dziełem często najbardziej zirytowani. Nie brakuje głosów, że gdyby nie serial, saga książkowa już dawno zostałaby ukończona, tymczasem serial zdążył już dogonić materiał książkowy.


4. Wielkie kłamstewka (2017-)

Na pewno kojarzycie ten mocno odgrzewany motyw – małe miasteczko, grupa kobiet i zbrodnia, która rzuca nowe światło na pozornie spokojne życie każdej z nich… na szczęście w przypadku Wielkich Kłamstewek ta historia została bardzo dobrze doprawiona, przede wszystkim świetnie zarysowanymi postaciami. Każda z głównych bohaterek ma swój niepowtarzalny charakter i wielowątkową historię i każda jest doskonale zagrana przez świetną aktorkę (w serialu udział wzięły m.in. Nicole Kidman czy Reese Whiterspoon). Do tego dorzucić warto skomplikowany, ale klarowny scenariusz, cięte dialogi i wspaniałą ścieżkę dźwiękową. Pełen tajemnic wciągający serial o kobietach nie tylko dla kobiet.


3. Sherlock (2010-)

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wielki detektyw Sherlock Holmes doczekał się niezliczonej ilości filmowych i serialowych wizerunków. Czy zatem w 2010 roku było możliwe wykrzesać coś jeszcze ze słynnych powieści i opowiadań pióra Arthura Conan Doyle’a? Steven Moffat oraz Mark Gatiss pokazali, że tak, a przeniesienie przygód genialnego gentlemana mieszkającego pod adresem Baker Street 221B do czasów współczesnych było definitywnym strzałem w dziesiątkę. Zaangażowanie do projektu Benedicta Cumberbatcha oraz Martina Freemana pozwoliło tchnąć nowego ducha w przemaglowane postaci Holmesa i Watsona. Sherlockod BBC satysfakcjonuje nie tylko osoby niezaznajomione z detektywem, ale także starych wyjadaczy prozy, którzy nierzadko mogą doświadczyć od twórców subtelnych mrugnięć okiem.


2. House of cards (2013-2018)

Przez dłuższy czas historia Franka Underwooda, który po trupach dąży do objęcia najważniejszego stanowiska USA, była najlepszą, jaką Netflix mógł zaoferować. Kevin Spacey, Robin Wright i David Fincher – nazwiska, które skusiłyby wszystkich, z czasem przestały wystarczać. House of Cards powinien już zakończyć swój bieg. Frank dopiął swego, został prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wszyscy już znamy jego sztuczki, umiejętności manipulowania innymi. Wiemy też, jaki udany zespół tworzy razem z żoną. House of Cards nadal pozostaje serialem wartym uwagi, ale z czasem musiał uznać wyższość swoich kolegów.


1. Kompania Braci (2001)

Jeśli jest w świecie kina i telewizji jest coś pewnego to to, że jeśli Steven Spielberg oraz  Tom Hanks wezmą się za produkcję wojenną, będzie to coś wielkiego. Po sukcesie Szeregowca Ryana, panowie wraz z HBO stworzyli pełne rozmachu 10-odcinkowe arcydzieło, bezpardonowo uderzające widza realizmem i brutalnością II wojny światowej. Jego bohaterami są zwykli obywatele postanawiający ruszyć na front. Z kolejnymi epizodami jesteśmy świadkami poważnych zmian jakie zachodzą w ich psychice. Wrażenia widza potęgują zdjęcia kręcone z ręki, dynamiczna praca kamery, przez co sami możemy poczuć się jednymi z Kompanii. Doskonałym dopełnieniem makabrycznych obrazów stały się wywiady ze starszymi już weteranami, które pojawiają się na początku każdego epizodu. Kompania Braci jest ostatecznie wspaniałym miniserialem stworzonym z niebywałym rozmachem, pozostającym w pamięci na długo.


Ranking przygotowali:

Szymon Góraj

Agnieszka Bar


Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?