CANAL+ prezentuje badania „Miłość w czasach aplikacji”

Jak kochają Polacy i gdzie obecnie szukają drugich połówek? W jaki sposób zmieniło się w ostatnim czasie podejście do portali randkowych? Czy głęboko zakorzeniony jest w nas model miłości romantycznej? CANAL+ przedstawia badania „Miłość w czasach aplikacji”. A już 19 listopada premiera nowej serii PLANETA SINGLI. OSIEM HISTORII w CANAL+ PREMIUM o godz. 21:00 oraz w serwisie CANAL+ online.

MIŁOŚĆ OCZAMI POLAKÓW
Jak pokazują badania – związki w prawdziwym świecie mają dziś trudniej. Szybciej się rozpadają, czasem z byle pretekstu, w świecie pandemii ludzie są bardziej rozdrażnieni i dopiero powoli uczą się na nowo funkcjonować. Wielu ma z tym kłopoty, choć niektórzy traktują to jako wyzwanie i okazję do zacieśnienia więzi – wspólne spędzanie czasu na niespotykaną wcześniej skalę może związek poprawić albo zniszczyć. A z pewnością zweryfikować.
Koncepcja miłości romantycznej okazuje się nam najbliższa. Słowo „miłość” kojarzy się dziś głównie z bliskością, zaufaniem, rodziną (co drugiemu pytanemu/pytanej). Kwestie seksu i pożądania schodzą na dalszy plan, bo wskazuje je tylko 20% Polaków. Ponad 40% kobiet i niespełna 25% mężczyzn wiąże miłość z szacunkiem. Jak wynika z badań, w wymarzonej relacji miłosnej jest dużo ciepła, zrozumienia i partnerstwa. Co ciekawe, co piąty Polak uważa, że miłość to również poświęcenie.
WYKRES.png
GDZIE SZUKAMY MIŁOŚCI?
Przyznanie się do bycia singlem nadal wywołuje dyskomfort. W czasach pandemicznych nie tylko osłabła chęć spotykania się na żywo, ale zmniejszyła się też liczba miejsc, gdzie można było spotkać się w gronie towarzyskim.
Szukamy miłości przede wszystkim wśród znajomych (50% respondentów), ale dziś internet, aplikacje i portale randkowe są już na drugim miejscu. Korzysta z nich już blisko 40% zapytanych Polaków. Robimy to przede wszystkim, by poznać kogoś nowego albo z ciekawości. Ale też z nieśmiałości albo wręcz przeciwnie, bo uważamy się za nowoczesnych.
WYKRES4.png
Na pierwszą randkę chodzimy najczęściej na spacer albo do kawiarni lub restauracji (62%). Spotkanie na świeżym powietrzu to najchętniej wybierany sposób spędzania pierwszej randki wśród osób do 30 roku życia.
WYKRES3.png
PORTALE RANDKOWE 
Okazuje się, że portale randkowe to już codzienność – druga rzeczywistość, równoległa do prawdziwego życia, która trochę uzależnia. Nie trzeba tam być do końca sobą, ale z drugiej strony też łatwiej się naprawdę otworzyć i coś szczerze o sobie opowiedzieć. Portale ułatwiają dziś życie, choć według niektórych spłycają relację, przyzwalają na przedmiotowe traktowanie, narażają na ocenę. Bez wątpienia dostarczają też dreszczyku emocji.
Pomimo tego, że z portali randkowych korzystają głównie osoby młodsze, mają one wizerunek miejsca dla każdego, bez względu na wiek. I dziś już co drugi Polak zna parę, która poznała się przez internet. Co ciekawe, w większości przypadków udało się też im stworzyć stały związek.
NAJBARDZIEJ ROMANTYCZNY NARÓD
Za najbardziej romantyczny europejski naród najczęściej uważani są Włosi (aż 60% badanych). Na kolejnych miejscach znaleźli się Francuzi oraz Polacy (z 40% poparciem). Na uwagę zasługuje również wysoka pozycja Hiszpanów. W pierwszej dziesiątce znaleźli się również Grecy, Anglicy, Portugalczycy, Chorwaci, Rosjanie i Czesi.
WYKRES8.png

INFORMACJE O BADANIACH

BADANIA JAKOŚCIOWE

Przeprowadzone w ramach wywiadów grupowych Focus Group Interview. W badaniach wzięły udział kobiety i mężczyźni w wieku pomiędzy 20-50 rokiem życia. Badanie przeprowadzone na zlecenie Canal+ przez agencję badawczą To The Point na przełomie lutego i marca 2020 r.

BADANIA ILOŚCIOWE

Wywiady internetowe (CAWI) na reprezentatywnej próbie Polskich internautów (wielkość próby n=500). Zrealizowane na zlecenie CANAL+ przez agencję badawczą Minds & Roses na przełomie września i października 2021 r.

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?