Mosquito State z nagrodzonymi efektami specjalnymi. Studio Platige Image zdradza szczegóły produkcji

Na ekrany kin wchodzi Mosquito State Filipa Jana Rymszy. Mimo że akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, a w przed kamerą występują zagraniczni, anglojęzyczni aktorzy, film jest polską produkcją, zrealizowaną w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Swój udział w powstaniu Mosquito State miało również studio Platige Image, odpowiedzialne za część cyfrowych efektów specjalnych.

Film miał swoją premierę na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę Bisatod’Oro za najlepsze zdjęcia dla Erica Koretza. Jeszcze w 2020 Mosquito State triumfowało na prestiżowym festiwalu filmów fantastycznych i horroru – Sitges w Katalonii, gdzie otrzymał statuetkę za najlepsze efekty specjalne. Platige Image jako jedno ze studiów, odpowiadało za realizację części efektów wizualnych do tej produkcji. W tym roku debiut Filipa Jana Rymszy pokazywany był również w Gdyni, gdzie zwyciężył w konkursie Inne Spojrzenie.

Mosquito State to historia Richarda, który mieszka w odciętym od świata ekskluzywnym apartamencie w samym centrum Nowego Jorku z imponującym widokiem na Central Park. Jednym z zadań studia Platige Image było stworzenie realistycznej panoramy nowojorskiego Central Parku rozpościerającej się za oknami apartamentu, zamieszkanego przez Richarda. Wśród niemalże 90 ujęć znalazło się kilka skomplikowanych i wymagających scen.

Część z realizowanych przez nas ujęć wymagała zaawansowanego śledzenia kamery (match moving). Otrzymaliśmy dokładne informacje na temat położenia apartamentu ze wskazaniem konkretnego budynku i piętra, na którym powinien on się znajdować. Odtworzyliśmy jego uproszczoną geometrię oraz umieściliśmy na odpowiedniej wysokości w scenie 3D – opowiada Robert Stasz, VFX Producent Platige Image przy Mosquito State.

Odtworzyliśmy również geometrię Central Parku wraz z otaczającymi go budynkami, po czym wykorzystaliśmy projekcje 3D do uzyskania odpowiednich tekstur, dopasowanych do występujących w danej scenie warunków oświetleniowych. Całość projektu była dla nas wyzwaniem z uwagi na stosunkowo krótki czas realizacji. Efekt finalny naszej pracy można oglądać od 29 października w kinach. Za estetykę (vfx art direction) oraz dobór technologii po stronie Platige Image odpowiadała Agata Wacławiak-Pączkowska. Natomiast DmytroKolisnyk poprowadził dział compositingu, czuwając nad spójnością ujęć – dodaje Robert Stasz.

fot. Materiały prasowe

Utrzymany w wyjątkowym klimacie Mosquito State od momentu pierwszych pokazów zbiera pochwały w recenzjach polskich i zagranicznych.

„Mosquito State” Filipa Jana Rymszy to techniczny majstersztyk, wyróżniający się na tle walczących o Złote Lwy na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych obrazów niespotykaną w rodzimym kinie wizualną wrażliwością – zwracał uwagę Tomasz Bielenia z Interii.

Trzeba to sobie powiedzieć wprost – pod względem technicznym ten film jest cackiem. Mamy tu znakomite zdjęcia przywołujące na myśl senne fantazje czy wręcz koszmary, przemyślaną scenografię i robiące wrażenie efekty specjalne– pisał Karol Barzowski dla Onetu.

Pochwały w stronę filmu płynęły też ze strony najważniejszych branżowych mediów zagranicznych. The Hollywood Reporter zwracał uwagę na to, że Mosquito State to połączenie twórczości Cronenberga i Kafki natomiast Guardian nazwał debiut Rymszy kinem ekscytująco dynamicznym.

Efekty do „Mosquito State” były bardzo trudnym przedsięwzięciem. Zespół Platige Image doskonale współpracował z innymi firmami zatrudnionymi do realizacji efektów. Z technicznego, jak i artystycznego punktu widzenia, praca warszawskiego studia spełniła wszystkie moje oczekiwania i nie mogę się doczekać ponownej współpracy przy okazji mojego następnego filmu – zaznacza Filip Jan Rymsza, reżyser.

Mosquito State można oglądać w kinach od 29 października.

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?