Czy OLED TV może spełnić największe wymagania kinomanów w rozsądnej cenie? Sprawdzamy serię A1!

Technologia idzie do przodu, a biorąc pod uwagę dość kruchy czas izolacji od marca ubiegłego roku – wzrosło zapotrzebowanie na zapewnienie widzom szeroko pojętego kina domowego. Toteż na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej różnorodnych modeli. Jedną z atrakcyjniejszych ofert zdają się posiadać telewizory OLED TV od LG. Przyjrzyjmy się konkretnie serii A1.

Telewizory LG OLED serii A1 odznaczają się najwyższą jakością obrazu. W dużej mierze wynika to z samoświecących pikseli, które zapewniają głęboką czerń czy szeroki zakres barw. W przeciwieństwie do wyświetlaczy typu LCD, w tym przypadku nie będziemy mieli problemu z oglądaniem obrazu pod większym kątem. No i oczywiście niezwykle ważną kwestią współczesnych telewizorów jest zdolność adaptowania się do odpowiednich warunków przy seansie. W końcu podczas oglądania efektownej bitwy w filmie Marvela wolelibyśmy poczuć coś innego niż przy mrożącej krew w żyłach scenie z horroru.

I tutaj do głosu dochodzą specjalne systemy sztucznej inteligencji, potrafiącej dopasować się do tego, co akurat oglądamy. Nna przykład funkcja AI Picture potrafi rozpoznawać ludzkie twarze bądź sylwetki, z kolei technologia Dolby Vision IQ, służąca do optymalizacji jakości obrazu w zależności od tego, jakie jest natężenie światła w pomieszczeniu, w którym akurat coś oglądamy. Dostępne są także cztery różne tryby: standardowy, film, sport bądź animacja. Obraz w telewizorach nawet największych rozmiarów wyświetlany jest w jakości 4K. Modele LG OLED serii A1 posiadają również niezwykle popularny tryb Filmmaker. Sprawia to, że dany obraz wyświetlany jest tak, jak życzyłby sobie tego reżyser – na czele z wszelkimi możliwymi proporcjami i kolorami.

Niezwykle ważnym aspektem jest także dźwięk. W telewizorach LG OLED serii A1 sztuczna inteligencja dba także o to, by efekty dźwiękowe zawsze pasowały do danej oprawy – niezależnie od tego, czy oglądamy kryminał, czy półfinał Ligi Mistrzów. Specjalna technologia rozpoznaje głosy generowane przez emitowaną pozycję. Dzięki nowoczesnemu procesorowi jest w stanie identyfikować bardzo różnorodne dźwięki i dopasowywać się do nich, wywołując niesamowicie wierny efekt. Procesor dopasowuje się też do otoczenia, w jakim się znajduje. Pilot Magic szacuje rozmiary pomieszczenia i na tej podstawie konfiguruje ustawienia. Nie bez wpływu na całość jest również technologia Virtual Surround, dostarczająca dźwięk przestrzenny 5.1 oraz system Dolby Atmos, dzięki któremu możemy czuć się tak, jakbyśmy byli w samym centrum wydarzeń.

Modele LG OLED cechuje też kompaktowa oferta, niekończąca się jedynie na pojedynczym urządzeniu. Technologia AI o nazwie ThinQ pozwala na zbudowanie całej sieci domowych sprzętów, które będą wzajemnie się wspierać i na siebie reagować – a więc także takie elementy mieszkania jak oświetlenie czy pralka. Dość łatwo również o dostęp do topowych serwisów streamingowych spod znaku Netflksa, Amazon Prime Video czy Playera – a to dzięki systemowi webOS.

Warto także odnotować, że telewizory LG OLED serii A1 odznaczają się przy tym wszystkim ekologicznym podejściem. Ich kolejną przewagą nad telewizorami LCD jest zastosowanie znacząco mniejszej liczby komponentów, zmniejszając tym samym wykorzystywanie tworzyw sztucznych. Do tego dochodzi jeszcze dbałość o niewykorzystywanie do produkcji substancji szkodliwych, zastępując je łatwymi do ponownego przetworzenia. Dodatkową korzyścią jest to, że nie będziemy musieli się martwić o nasz wzrok nawet w trakcie długiego binge-watchingu seriali, jako że najnowsze modele nie emitują tyle niebieskiego światła co większość telewizorów. Dowodem na to jest otrzymanie certyfikatu Eyesafe opracowanego przez TUV-Eyesafe.

Jeśli chodzi o serię LG OLED serii A1, możemy liczyć na przekątne 77, 65, 55 i 48 cali, a wszystko to z ekran z częstotliwością odświeżania 60 Hz. Oferta powinna zatem być odpowiednio szeroka, by zadowolić każdego.

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?