Psychiczne konsekwencje pandemii. Cykl „Psychobugs” w ARTE po polsku

Covidowa rzeczywistość przytłacza. Izolacja społeczna, brak poczucia bezpieczeństwa, lęk przed śmiercią – to wszystko działa na ludzką psychikę destrukcyjnie. Mechanizmy obronne pękają, a pandemia wyzwala nieznane dotąd reakcje i zachowania. Jakie i jak znaleźć wyjście z labiryntu? O swoich doświadczeniach mówią ludzie i psycholodzy z całego świata w serii „Psychobugs”, którą można obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD ARTE po polsku pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/RC-020449/psychobugs/.

Niepokój, zmniejszony pociąg seksualny, uzależnienie od technologii, rozpaczliwa potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem… Jakby problemy dnia codziennego nie wystarczały, każdy musi dodatkowo radzić sobie z ubocznymi konsekwencjami pandemii. Są one przeróżne – od nudy i braku motywacji do działania, przez zwiększony konsumpcjonizm, przytłoczenie (nawet rzeczami w domu), na syndromie FOMO, czyli lęku przed tym, że coś nas omija, kończąc. Mamy coraz mniej możliwości, by sprawić sobie przyjemność. Żyjemy, ale czy to życie jakiego pragnęliśmy?

Cykl „Psychobugs” poświęcony jest codziennym trudnościom i poszukiwaniu środków oraz metod, by fizycznie i psychicznie przystosować się do niepewności naszych czasów. Na szczęście psycholodzy występujący w serii widzą światełko w tunelu i udzielają wielu porad, jak uczynić nasze pandemiczne życie szczęśliwszym.

FILMY W CYKLU „PSYCHOBUGS”:

PERFEKCJONIZM

Niska samoocena prześladuje perfekcjonistów. W ich głowie zawsze odbija się echem komunikat, że nie jest, nie robi czegoś wystarczająco dobrze. Pandemia nie poprawiła ich sytuacji. Jednak są tacy, którym udaje się znaleźć wyjście z tej spirali.

Film:https://www.arte.tv/pl/videos/100741-006-A/perfekcjonizm/

PRZYTŁOCZENIE

Zbyt wiele przedmiotów w twoim otoczeniu może być bardzo przytłaczające. Jak rozwiązać ten problem?

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100741-007-A/przytloczenie/

KONSUMPCJONIZM

Amatu ma tyle ubrań, że wylewają jej się z szafy, a mimo to ciągle chce więcej. Kult wyglądu, atrakcyjność niskich cen i przyjemność robienia zakupów napędzają konsumpcjonizm. A co, jeśli zwolnimy, zwłaszcza w obliczu rzeczywistej, ludzkiej ceny fast fashion?

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100741-008-A/konsumpcjonizm/

SYNDROM FOMO

Niczego nie przegap! Bądź obecny zawsze i wszędzie! Dzięki Instagramowi, Whatsappowi, Facebookowi i innym sieciom społecznościowym jesteśmy stale połączeni ze światem, ale mamy poczucie, że inni żyją ciekawszym życiem od nas, odnoszą większe sukcesy. Szybkość przepływu informacji sprawia, że boimy się, że coś przegapimy. A wirtualna bliskość rodziny i znajomych wcale nie sprawia, że emocjonalnie się do nich zbliżamy. Wręcz przeciwnie: badania dowiodły, że ograniczenie korzystania z sieci społecznościowych zmniejsza poczucie osamotnienia…

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100741-009-A/syndrom-fomo/

NUDA

Przed pandemią, między klubami i imprezami Carlotta była przyzwyczajona do życia pełnego bodźców. Teraz jednak czas stanął dla niej w miejscu. Podobnie jak u wielu innych, dziewczyna znalazła się w obliczu rzeczywistości, o której nigdy nie myślała: w świecie na co dzień pełnym bodźców nuda jest tematem tabu.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100741-010-A/nuda/

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?