Megan is Missing to produkcja z 2011 roku w reżyserii Michaela Goia, która klasyfikowana jest jako dramat/horror w konwencji found-footage łączący nagrania z kamery wideo oraz kamerek zamontowanych w pulpitach komputerów i telefonów. Fabuła przedstawia historię dwóch nastolatkach, które zostają porwane i torturowane przez poznanego na internetowym czacie mężczyznę. Ze względu na kontrowersyjną treść – drastyczne sceny tortur, przemocy seksualnej, scen seksu nieletnich, imprez z alkoholem i narkotykami – film został zakazany m.in. w Nowej Zelandii. Niedawno Megan is Missing wypłynął ponownie na światło dziennie dzięki użytkownikom TikToka. Jesienią 2020 roku film stał się viralem i był jednym z najczęściej komentowanych tematów w aplikacji, z której w zdecydowanej większości korzystają nieletni użytkownicy, a więc osoby, do których skierowana jest ta produkcja Goia.
The Poughkeepsie Tapes to, podobnie jak Megan is Missing, film utrzymany konwencji found-footage. W tym przypadku materiały zostały w całości „nagrane przez seryjnego mordercę”, a dzięki „policjantom, którzy je odnaleźli” widzowie mogą oglądać horror o psychopacie porywającym, torturującym i rozczłonkowującym ciała swoich ofiar.
Kolejny na liście film found footage, ale podobnie jak Megan is Missing, akcję prezentuje za pomocą nagrań z kamerek komputera i telefonów. Fabuła horroru skupia się na studentce, która testując nowy komunikator internetowy trafia na ślad psychopatycznego mordercy. The Den uważany jest za jedną z najlepszych produkcji utrzymanej w tej konwencji.
Kolejny film podobny do Megan is Missing to brytyjski Zoom-horror Host. Nagrana zdalnie produkcja opowiada o grupce znajomych, która w czasie lockdownu urządza sobie cykliczne spotkania w aplikacji umożliwiającej wideokonferencje i spotkania online. Do obejrzenia na Cda Premium.
Jeden z najciekawszych filmów, które pokazują akcję z perspektywy ekranu wszechobecnych kamerek. Akcja toczy się tu w całości na ekranach urządzeń – komórki, komputera, telewizorów. A do tego pasuje do zestawienia, gdyż jest to thriller o poszukiwaniach zaginionej nastolatki i szukaniu śladów w jej komputerze i social mediach.
Amerykański „pulpitowy horror” opowiadający o grupie przyjaciół, którzy odnajdują komputer z dostępem do dark webu i ukrytych treści w Internecie. Sprowadza to na nastolatków jednak uwagę grupy cyberprzestępców strzegących tajemnic ciemnej sieci, a zagrożenie przenosi się z Internetu do ich mieszkań.
Podobnie jak Megan is Missing, Amerykańska zbrodnia to film dramatyczny oparty na faktach, a konkretnie na sprawie nastoletniej Sylvii Likens z 1965 roku, która była więziona i torturowana w piwnicy przez swoją opiekunkę. W roli głównej pojawia się Elliot Page. Film znajduje się w katalogu CDA Premium.
Na liście wskazującej filmy podobne do Megan is Missing nie mogło zabraknąć filmu Trzynastka, którego bohaterki, Evie i Tracy, są praktycznie lustrzanym odbiciem Megan i Amy z filmu Michaela Goia. Fabuła dramatu Catherine Hardwicke przedstawia jak wzorowa uczennica pod wpływem popularnej przyjaciółki wchodzi w świat narkotyków oraz młodzieńczego buntu. Obraz również spotkał się z kontrowersjami ze względu na prezentację młodych ludzi wciągniętych w wir seksu, narkotyków i przemocy.
Dodaj do ulubionych to satyra na treści zamieszczane przez youtube’owych vlogerów i social mediowych influencerów, ale przede wszystkim klasyczne Piło-Hostelowe-Escape-Roomowe kino grozy z torturami, gore oraz twistami fabularnymi. Film opowiada o popularnych internetowym twórcy, który w poszukiwaniu mocnych wrażeń, lajków, wyświetleń i contentu udaje się z ekipą przyjaciół do moskiewskiego escape roomu, a niewinna z pozoru rozrywka zamienia się w walkę o życie. Do obejrzenia na Rakuten.tv.
Kolejna satyra na wszystkich szukających łatwej celebryckiej sławy. W Funhouse obserwujemy jak skuszone pieniędzmi i obietnicą powrotu na szczyt zapomniane lub okryte niesławą gwiazdki internetu zgadzają się wziąć udział w reality show emitowanym w sieci. Program okazuje się jednak pułapką. Bohaterowie zostają porwani, uwięzieni oraz zmuszeni do walki na śmierć i życie. Ciekawostka: w filmie mamy rodzimy akcent, gdyż jedną z uczestniczek jest Ula Kosmatka. W roli tej polska modelka Karolina Benefield. Produkcja dostępna w bibliotece serwisu CDA Premium.
Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe