R2-D2 ze Starej Trylogii Gwiezdnych wojen sprzedany za prawie 3 mln dolarów!

Kompletna jednostka R2-D2 składająca się z części wykorzystanych podczas kręcenia trzech epizodów Starej Trylogii i dwóch wchodzących w skład Nowej Trylogii Gwiezdnych wojen (Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje, Powrót Jedi, Mroczne widmo oraz Atak klonów) została w środę zlicytowana na aukcji za 2,76 mln dolarów (ok. 10,3 mln złotych*). Informację potwierdził dom aukcyjny The Calabas mieszczący się w Kalifornii.

Droida astromechanicznego zbudowano ze stali, aluminium oraz włókna szklanego i posiada on wymiary 102 x 75 x 51 cm. Dom aukcyjny oszacował wartość tej jednostki na 1-2 mln dolarów (ok. 3,7-7,4 mln złotych*). Tożsamość kupującego nie została jednak ujawniona. Wśród pozostałych przedmiotów związanych z Gwiezdnymi wojnami, jakie tego dnia sprzedano, warto wymienić jeszcze kask Luke’a Skywalkera kupiony za 450 tys. dolarów (ok. 1,7 mln złotych*) oraz hełm Dartha Vadera, który znalazł nabywcę gotowego zapłacić 96 tys. dolarów (ok. 356 tys. złotych*).

Zobacz również: Miecz świetlny Luke’a Skywalkera trafi na aukcję!

W postać dzielnego robota wcielał się zmarły w sierpniu zeszłego roku aktor Kenny Baker. Wystąpił on w pięciu epizodach Gwiezdnych wojen (choć nie pojawił się w Zemście Sithów, to jego nazwisko uwzględniono w napisach końcowych – przyp. autora), natomiast w Przebudzeniu Mocy pojawił się jako konsultant, a R2 zagrał Jimmy Vee. Specyficzne odgłosy wydawane przez robota zostały stworzone przez Bena Burtta. Nazwę, jaką zawdzięcza ta jednostka, pochodzi od żargonowego określenia używanego przez montażystów filmowych. Mowa tu o „Reel 1, Dialog 1” (Rolka 2, Dialog 2), czyli pierwszej „kwestii” wypowiadanej przez R2-D2.

https://www.youtube.com/watch?v=yHfLyMAHrQE

* Na podstawie kursu NBP z dnia 29.06.2017

Źródło: Entertainment Weekly / Ilustracja wprowadzenia: Everett Collection

Dziennikarz

Fan uniwersum Gwiezdnych wojen, miłośnik science fiction i fantasy oraz człowiek od wielu lat zafascynowany Japonią. W wolnych chwilach pisze, czyta i słucha muzyki z lat 70., 80. i 90.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?