Jesteś w Warszawie? Nie masz wyjścia, czytaj wiersze!

Z początkiem kwietnia ruszyła w Warszawie akcja kulturalna Wiersze w mieście. To pierwsza edycja tego wydarzenia – wcześniej w stolicy mieliśmy do czynienia z Wierszami w metrze, świetnie przyjętymi przez mieszkańców. Ratusz postanowił zadziałać podobnie, ale tym razem na większą skalę.

Według danych organizatorów na ulicach miasta ma się pojawić ok. 27 tysięcy wierszy na różnych nośnikach: plakaty, przystanki komunikacji, ogrodzenia np. Łazienek Królewskich, mufki na kubki z kawą w setce kawiarni, plakaty w klubach, zakładki w książkach w bibliotekach i małych księgarniach i nie tylko. Różnorodność rzeczywiscie jest tu interesująca i przykuwa uwagę do akcji – wydaje się, że dobrze ją przemyślano. Akcję zwieńczy spotkanie z poezją w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich 25 kwietnia.

Wiersze w mieście

Jak piszą organizatorzy z Urzędu: 

Wiersze w mieście nie pozostawiają warszawiakom wyboru – mieszkając w stolicy nie da się przez cały kwiecień nie przeczytać choć jednego wiersza. Wszystko dlatego, że będzie można obcować z nimi na co dzień – w drodze do pracy, czy w oczekiwaniu na przyjazd autobusu.

Jakie utwory znajdziemy na ścianach i kubkach z kawą? Wybrano szesnastu europejskich poetów, którzy udostępnili swoją poezję – a niektóre z wierszy zostały napisane specjalnie na tę okazję. Wśród nazwisk widzimy m.in.Angelikę Rainer z Austrii, Katariinę Vuorinen z Finlandii czy Muharrem Dayanç z Turcji. Tematem przewodnim akcji jest w tym roku Europa i jej bogactwo kulturowe, nie dziwi więc rozstrzał geograficzny.

Listę wszystkich autorów i tytułów znajdziecie na stronie Wierszy w mieście.

Wiersze w mieście

Zobacz również: W Olsztynie powstaje literacka mapa świata!

Organizatorzy:
Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Ambasada Finlandii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Litwy, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Ambasada Słowenii, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü, Miasto Stołeczne Warszawa

Patronat honorowy:
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

logo

Źródło: informacja prasowa, ilustracja wprowadzenia: domena publiczna

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?